Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Před dvaceti lety byly navráceny zvony do věže vrchlabského kostela

10. 8. 2022

Před dvaceti lety byly navráceny zvony do věže vrchlabského kostela 8 snímků
Je to již 20 let, kdy byly v sobotu 10. srpna 2002 do věže vrchlabského kostela svatého Vavřince instalovány tři nové kostelní zvony. Vznikly v dílně zvonaře Petra Rudolfa Manouška na Zbraslavi a byly pojmenovány svatý Vavřinec, svatá Anna a svatý Václav. Jejich výroba byla financována z veřejné sbírky, do níž se zapojili občané města Vrchlabí, ale i zdejší firmy.

Onu srpnovou sobotu se před dvaceti lety ve Vrchlabí na náměstí konaly tradiční Krkonošské pivní slavnosti. Většina lidí však dopoledne vyrazila na prostranství před kostelem, kde po vysvěcení knězem byly zvony za tónů Vangelisovy slavné skladby „Conquest of Paradise“ jeřábem vyzdviženy do věže a usazeny do zvonice.

A jak to bylo se zvony ve Vrchlabí před tím? Současný děkanský chrám sv. Vavřince jáhna a mučedníka byl dokonče v roce 1889 a stojí na místě, kde od 14. století stál původní gotický kostel. Z původního kostela bylo do zvonice nového chrámu převzato pět zvonů. Ty však byly postupně zabavovány jako surovina pro válečné účely a od roku 1942 byla kostelní věž zcela bez zvonů.

Zvony se tedy do ní vrátily po dlouhých šedesáti letech, kdy byla úspěšně završena sbírka, u jejíhož zrodu stála myšlenka místního živnostníka Miroslava Klepla.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv Miroslava Klepla