Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

První plavec vkročí do bazénu ještě letos, říká jeho ředitel Jiří Dušek

12. 8. 2022

page.Name
V těchto dnech a týdnech ve Vejsplachách finišuje výstavba bazénu. Tato skutečnost vyvolává mezi obyvateli města řadu otázek ohledně termínu otevření, provozní doby, rozsahu služeb, ale i ceny vstupného a dalších podrobností. Na konkrétní detaily jsme se proto zeptali osoby nejpovolanější – ředitele Jiřího Duška.

Nacházíme se v areálu rozestavěného bazénu ve Vejsplachách. Kdy zde skončí základní hrubé práce a kdy bude definitivně hotovo do té míry, aby si mohli přijít zaplavat první lidé?
Ukončení stavební činnosti se předpokládá ke konci října, následovat bude zkušební provoz, v rámci kterého se bude hlídat správný chod veškerých technologií, měření a regulace, úprava vody, vytápění a podobně. Předpokládáme, že vzhledem k důsledné kontrole v průběhu stavby bude přechod do zkušebního provozu hladký, ale při takto složité stavbě se pochopitelně problémy mohou vždy najít. Již v průběhu zkušebního provozu bude probíhat příprava na organizaci plaveckého provozu. Otevření bazénu pro veřejnost předpokládáme ke konci roku 2022. Přesný termín se veřejnost včas dozví.

Takže lze předpokládat, že první plavec vkročí do bazénu ještě v letošním roce? Nebo se tak stane až po novém roce?
Předpoklad je, že to bude ještě v tomto roce. Samozřejmě budou nějaké zkušební dny, kdy se bude všechno testovat a při nichž se musí vše vyzkoušet a odladit. Je však třeba si uvědomit, že se jedná o velmi složitou stavbu. V současné době jsou činěna ze strany všech účastníků výstavby veškerá možná opatření, aby byl bazén otevřen v nasmlouvaném termínu. Situace se zajišťováním potřebných dodávek a materiálů v daných cenových relacích však výrazně ovlivňuje časový průběh stavby, přesto dosud není ze strany generálního dodavatele zpochybněn termín dokončení a předání stavby. Podle dalšího vývoje bude v průběhu podzimních měsíců upřesněn termín otevření aquacentra pro veřejnost.

Když se bude všechno zkoušet a testovat, kolik orgánů či institucí se k tomu musí vyjádřit?
Bude to mimo jiné samozřejmě hygiena, která má velké slovo. Provoz funguje tak, že my musíme vytvořit provozní podmínky a provozní řád, který je základ všeho. Řádů bude několik, dále tu máme požární pravidla, revize a vnitřní provozní předpisy. Velkým tématem je bezpečnost a hygiena provozu. Jedná se o různé kontroly vybavení, testování vody či dohled nad bezpečností. Součástí areálu bude i občerstvení, kontrola přípravy tohoto provozu má také svoje předpisy.

A kdo ho vytvoří nebo sepíše?
S přípravou provozního řádu a zahájením vlastního provozu nám pomáhají odborníci s bohatou zkušeností. Obrátili jsme se na firmu Relaxsolution Ing. Radka Steinhaizla, která do provozu připravovala několik významných obdobných staveb jak v České republice, tak i v zahraničí. Základní kostra provozního řádu bude pochopitelně od dodavatele a výrobce bazénových technologií. Ale ještě zpět k těm, kteří se k tomu budou vyjadřovat. Musíme mít posudek z Inspektorátu bezpečnosti práce, Okresní hygienické stanice a samozřejmě od hasičů. Následně, na základě kladných stanovisek, bude moci být aquacentrum uvedeno do zkušebního provozu.

Zmínil jste jméno Radek Steinhaizl. Vysvětleme prosím našim čtenářům, o koho jde.
To je odborník na bazénový provoz, který byl sedm let ředitelem v největším aquaparku v Čechách − Aquapalace Praha − a předtím tři roky řídil projekční tým, který dohlížel na realizaci aquaparku. Následně si založil poradenskou agenturu, která působí po celé republice i v zahraničí a úspěšně uvedla do provozu desítky projektů.

Jak hodně budete moci do těchto projektů mluvit vy jako ředitel?
Hodně. Já budu stanovovat otevírací dobu, budu najímat lidi, budu zodpovědný za bezpečnost, hygienu a údržbu celého areálu. A pochopitelně budu zodpovědný za ekonomiku a ekonomické výsledky. Dalším velkým úkolem je zajištění bezpečného provozu a propagace aquacentra.

Jestli už jsou známé detaily, uveďme je. Jaká bude provozní doba pro veřejnost?
Dle našeho prvotního návrhu se bude provozní doba dělit na dvě skupiny. První část bude hlavní sezona, což je prosinec až březen, kdy provoz bude od 10 hodin dopoledne do 20 hodin večer. Pokud se to osvědčí, nebráníme se natažení provozu do 21 hodin večer. Pak bych rád zmínil, že v hlavní i ve vedlejší sezoně budeme mít ranní plavání, kdy bude v provozu jen bazén. Od března zahájíme i výuku plavání pro školky a základní školy, což již máme nasmlouváno a personálně zajištěno. Budeme pronajímat plaveckou plochu pro různé organizace a rovněž chceme založit plavecký klub. Další aktivitou je plavání pro kojence a batolata, rádi bychom rozjeli kurzy plavání pro nejširší veřejnost, cvičení ve vodě a další aktivity.

A ve vedlejší sezoně tedy bude jaká otevírací doba pro veřejnost?
To se týká přibližně období března až prosince a zde uvažujeme o otevírací době pro veřejnost od dvou hodin odpoledne do večera, o víkendu pak od 10 hodin dopoledne.

Ještě pro upřesnění, kdy bude začínat ranní plavání?
Vedou se o tom diskuse, jestli to nemá být již od šesti hodin. Zatím je to v plánu od půl sedmé do půl deváté. Je otázka, co ukáže zájem návštěvníků. Očekávám, že návštěvnické dny v areálu a první měsíce provozu nám přinesou řadu názorů, z nichž budeme dále vycházet. S ranním plaváním počítáme hned od začátku provozu.

Další rovina je personál. Až dojde k otevření bazénu, kolik bude mít zaměstnanců?
Přibližně do dvanácti osob. Budeme mít tři plavčíky na hlavní pracovní poměr, budeme mít technika, recepční, personál na úklid a ještě v tuto chvíli upřesňujeme počet plavčíků na vedlejší pracovní poměr. Je třeba šetřit a my se pokusíme zajistit provoz s co nejrozumnějším množstvím zaměstnanců.

Kde jste tyto lidi sehnal nebo jak jste na ně získal tip?
Hlavní plavčici znám už dlouhá léta, a to pro mne byla jasná volba. Zbytek jsme sehnali na inzeráty a přes známé.

Musí mít personál nějakou kvalifikaci či certifikát pro výkon této práce?
Ano musí, je to tak. My na tom budeme trvat, nejen proto, že jsme ve veřejném zařízení. Plavčíci musí mít plavecké zkoušky a budeme dbát na jejich pravidelné doškolování. Plavčických kvalifikací jsou tři stupně: je záchranářské minimum, plavčík a potom je mistr plavčí. Mistra plavčího sice nepotřebujeme, ale máme ho. Zkrátka každý, kdo bude sloužit v pozici plavčíka, musí mít platnou licenci. Na doškolování bezpečnosti k nám bude pravidelně jezdit záchranářský odborník.

Až dojde k otevření aquacentra, co všechno budou mít jeho návštěvníci k dispozici?
Kromě plavání v bazénu, který disponuje sportovními parametry, nabízíme dále relaxační bazén s teplejší vodou, budeme mít dvě vnitřní vířivky, skluzavku pro děti, dětský bazének, venkovní vířivku, divokou řeku a velkou atrakcí bude tobogán. Po plavání bude možnost se ohřát v parní kabině.

Jaká je či bude optimální kapacita všech bazénů a atrakcí? Zkrátka, aby bylo plno, ale lidé se při plavání vzájemně nepokopali?
Optimální počet je 80 až 100 osob. Jinak požární kapacita celé budovy je kolem 200 lidí.

Jaké zde budou další, tedy neplavecké služby?
V areálu bude Pizzeria Calabria, která bude nabízet širokou nabídku pizzy, šťavnaté hamburgery anebo osvěžující salát, hranolky, krokety nebo smažený sýr. A také něco dobrého k pití. Slušný výběr z nealkoholických nápojů nebo výborné čepované pivo a kvalitní kávu. V letní sezoně se zde bude prodávat točená zmrzlina. K dispozici bude i venkovní terasa a budeme doufat, že si ji lidé oblíbí i jako místo setkávání i jako kavárnu. Možná už nyní i můžeme prozradit, že se chystá rozšíření služeb. Nebudu nyní říkat termín ani nic konkrétního, ale prozradím, že bychom chtěli venkovní saunu.

A nyní se zastavme u toho, co asi zajímá všechny či velkou většinu lidí, a tím jsou ceny. Za kolik korun si lidé budou moci přijít do bazénu zaplavat?
Základní cena, která byla ve studii uvažovaná za vstup na hodinu a půl, byla kolem 150 korun na dospělou osobu. Připravujeme systém předplacených vstupů, elektronických peněženek a podobně, který zvýhodní pravidelné návštěvníky. To znamená, že Vrchlabák nebo pravidelný návštěvník, který bude opakovaně aquacentrum navštěvovat, se bude moci dostat na zvýhodněné ceny pomocí předplacených služeb. Slevy zde budou až 30 procent, předpokládáme slevu na 130 nebo až na 105 korun. Samozřejmě bude pamatováno na děti a seniory, jako i na rodiny s dětmi.

Takže například desetivstupová permanentka by byla za 1300 korun?
Ano, přesně tak. Dále se můžete stát abonentem a zde pak může být konečná cena 105 korun. Bude záležet, do jaké kategorie budete spadat a jaké slevy budete využívat. Budeme ještě jednat se zdravotními pojišťovnami. Rádi bychom zde měli, stejně jako bazény v okolí, programy typu „plaveme se ZPŠ“ a podobně. Určitě chceme zavést i zvýhodněné vstupné 2 + 2, tedy pro dva rodiče a dvě děti.

Už máte představu, kolik bude stát vstupné na hodinu a půl pro takovou rodinu?
Tohle je předmětem úvah. Ještě se to ladí, ale můžeme prozradit, ale by to mělo být kolem 450 korun, pro abonenty 420 korun. Kompletní ceny budou zveřejněny asi měsíc před zahájením provozu a budou z těchto vycházet.

Kolik bude činit cena ranního plavání?
Kolem 90 korun.

Bavíme se o všem nyní na začátku léta, kdy světem obchází strašák plynové krize či drastického zdražování energií. Jak moc velká je to pro vás hrozba při stanovování ekonomiky celého zařízení? Já si myslím, že nyní koukáte tak trochu do mlhy…
No, to jste pěkně popsal... Ani my nejsme o nic chytřejší. Já dostal za úkol sestavit ekonomickou výsledovku na rok 2023 a přiznám se, že tam je mnoho neznámých, o nichž v tuto chvíle nevíme vůbec nic.

Co vám na to řeklo vedení města, jehož zástupci při schvalování celého projektu zastupitelům slibovali, že město bude provoz ročně dotovat 1,5 až 2,5 miliony korun? To už asi není reálné, že?
Jak už jsem řekl, projekt je dobře vymyšlený, to si vedení města pohlídalo. Budeme využívat vlastní vodu z vrtů, čímž ušetříme za vodné, vodu, kterou vyměníme v bazénech budeme přes dechlorační jímku vypouštět do přítoku rybníka, čímž ušetříme na stočném, na střeše plánujeme vybudovat fotovoltaickou elektrárnu, teplo a část elektrické energie budeme odebírat z kogenerační jednotky umístěné v budově a přitom nebudeme vytápět ani krychlový metr navíc, neboť stavba je opravdu minimalistická, ale přiměřená. Přesto pro příští rok počítáme s příspěvkem od zřizovatele o dost vyšším, než je výše zmiňovaných 2,5 milionu korun. Záleží na situaci na trhu s energiemi. V původní provozně-ekonomické studii byly zmíněny tři varianty…

...ano, znám tu studii...
Takže víte, že tam byla varianta optimistická, realistická a pesimistická. No a my se nyní ve svých propočtech pohybujeme někde mezi realistickou a pesimistickou variantou. Ale nikdo neví, co příští období přinese. Vedení města proto v rámci přípravy zprovoznění aquacentra prověřuje možnosti, jak minimalizovat předpokládané nárůsty cen v investiční i provozní oblasti, které by se mohly promítnout i do konečných cen vstupného. Proto je i ze strany vedení aquacentra projekt podrobován důkladné kontrole, jsou hledány možnosti úspor a jsou organizována výběrová řízení. Je rovněž prověřována možnost doplnění střechy aquacentra o fotovoltaické panely s dopadem na snížení nákladů na spotřebu energií. Výsledkem všech těchto opatření by měla být minimalizace dopadů do výše dotace města a dále stanovení výše vstupného, které bude s ohledem na nabízený standard a kvalitu služeb na úrovni, lépe pod úrovní obdobných zařízení v České republice. Po vyhodnocení všech parametrů v podzimních měsících, kdy se předpokládá lepší znalost cenových nárůstů jednotlivých nákladových položek, bude vše vyhodnoceno a následně oznámeno minimálně jeden měsíc před zprovozněním aquacentra.

Já bych se ještě vrátil k jedné věci. Ve svých výstupech v minulých měsících starosta Jan Sobotka hovořil o tom, že městu se nepodařilo získat dotaci na výstavbu bazénu. Můžete uvést, o co se přesně jednalo?
Ano, o dotaci na sportovní část bazénu město zažádalo Národní sportovní agenturu. Veškeré podmínky pro udělení této dotace splnilo. Ale v době, kdy mělo nastat schvalování této dotace, došlo jak ke změnám v agentuře NSA, tak ke zrušení dotačního titulu, nebylo v moci města s tím něco udělat. Pokud se budeme pokoušet o získání nějaké další dotace, tak už půjde o dotaci na provoz.

Hojně se mluví o tom, že by ve Vrchlabí mohl vzniknout plavecký klub. Jak reálné to je?
My bychom byli rádi, aby plavecký klub odstartoval již v průběhu příštího roku. Dokonce už máme několik jeho členů či zájemců o členství. Máme už i předjednané dva trenéry a já bych rád touto cestou oslovil co nejširší veřejnost a zájemce o plavání. Do klubu bude možné vstoupit a tito členové budou mít výhodnější podmínky pro užívání bazénu. Zároveň se budeme snažit oslovit sponzory a partnery. Rádi bychom začali s výukou plavání a hledáním talentů, abychom do budoucna byli schopni posílat tým na závody.

Otočme list a podívejme se na bazén ještě z jiného pohledu. Jak moc náročné je vymyslet, vyprojektovat a postavit takové dílo?
To je spíš otázka na projektanta a vedení města, které na tom celá léta intenzivně pracuje. Nemusíme asi mluvit o tom, že myšlenka postavit ve Vrchlabí krytý bazén je stará několik desetiletí. Město vybralo zkušenou projekční kancelář Centroprojekt pod vedením pana architekta Ševčíka. Nicméně lokalita byla zvolena geniálně, na místě, kde to člověk čeká. Není to žádné megalomanské dílo, ale objekt odpovídající svojí velikostí Vrchlabí. Máme tady takovou symbiózu s celým rekreačním areálem, cílem výletů široké veřejnosti. Nedaleko je fotbalový stadion a vedle je – ať je jaký je – i rybník a krásná přírodní scenérie. Máme štěstí, že zde je poměrně vydatná zásobárna podzemní vody. Proto vodu budeme čerpat ze dvou podzemních vrtů, které by měly pokrýt velkou část potřeby vody.

A zbytek bude odkud?
Normálně z vodovodního řadu. Velkou část vody, která bude přečištěná, samozřejmě přírodě vrátíme.

Jak často se bude v bazénu měnit a filtrovat voda?
Filtrovat se bude neustále a měnit se bude dle příslušné normy v závislosti na počtu návštěvníků. Rád bych zmínil, že se budeme snažit o docílení co nejvyšší teploty, ale chlorem chceme co nejvíce šetřit. Standardní teplota v plaveckém bazénu by měla být 27 stupňů, v ostatních atrakcích pak okolo 30 stupňů a více. Rád bych při této příležitosti zmínil, že pod tlakem událostí v souvislosti s růstem cen energií se na duben příštího roku plánuje instalace rozsáhlého solárního systému.

Celou dobu jsme tu hovořili o bazénu. A na závěr jsem nechal pár otázek přímo na vás. Můžete se obyvatelům Vrchlabí představit, aby věděli, kdo stojí v čele?
Ve Vrchlabí jsem se sice přímo nenarodil, ale jsem již 30 let vrchlabský občan, pochází odsud moji předci. Profesně jsem byl hospodský u Kódla, obchodní zástupce, profík přes antény a v poslední době projektový manažer v Německu. Devět let v Německu byla ultimátní zkouška všech mých schopností, v Německu se jí velmi tvrdý chleba. Mnozí lidé mě asi nebudou znát, protože jsem přes dvacet let ve Vrchlabí prakticky byl jen večer nebo o víkendu, pracovně jsem byl často někde na cestách. Ale když se naskytla příležitost stát se součástí takto velké a důležité věci, neváhal jsem. Říkal jsem si, kdo jiný by měl tuto významnou událost pro Vejsplachy a Vrchlabí koučovat než historicky první občan Vejsplach? Do postavení obchvatu cca roku 1990 jsme totiž patřili pod ulici Pražská, a pokud vím, jsem první člověk s trvalou adresou Vejsplachy.

Jak jste byl vybrán a kdy nastupujete?
Nápad přihlásit se do výběrového řízení jsem dostal téměř okamžitě po zveřejnění podmínek výběrového řízení na webu města. Na konkurz jsem šel už velmi dobře připravený a s jasnou vizí, to zřejmě rozhodlo. Aktivně působím ve funkci od chvíle, co jsem se dozvěděl o svém jmenování, což bylo v dubnu. S vedením města jsme se dohodli, že nastoupím na částečný úvazek od 1. července, ale už teď aquacentru věnuji maximum svého času, kterého jsem schopen. Ředitelem na plný úvazek se stanu 1. září letošního roku.

Předpokládám, že ještě dříve, než jste byl vybrán a jmenován, jste zaregistroval veřejné diskuse okolo bazénu včetně těch, které se stavěly proti jeho vybudování. Co jste si o nich myslel nebo na ně říkal?
Myslím si, že je to potřeba vidět v delším časovém horizontu. Mít svůj bazén dnes patří k základní infrastruktuře města velikosti Vrchlabí. Celá věc má dvě části. Tou první, co by měl bazén splňovat, je veřejná služba a já doufám, že skrze ni přesvědčíme i odpůrce a jejich výtky časem pominou. K veřejné službě patří sportovní činnost a udržování plaveckých dovedností dětí a mládeže. Druhou funkcí bude zábavná a komerční funkce pro co nejširší veřejnost, místní občany a turisty.

Ještě než dojde k samotnému oficiálnímu otevření bazénu, budou se moci lidé přijít podívat, jak to tady vypadá?
Ano, budou se moci přijít podívat dokonce ve dvou fázích. Jakmile to dovolí stavební připravenost, budou dny otevřených dveří. Budeme to samozřejmě inzerovat na našich webových stránkách či Facebooku. Mělo by se tak stát v průběhu podzimu.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Petr Ticháček