Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

13°

Svátek má

Záříjové Vrchlabinky připomínají 50 let sportovních tříd a zvou k volbám

31. 8. 2022

page.Name
Letošní letní prázdniny skončily a nastal čas návratu do školních lavic. Začátek nového měsíce je též tradiční dobou, kdy vycházejí nové Vrchlabinky. Záříjové vydání je jubilejní, je to totiž 50. číslo magazínu. A je to číslo skutečně objemné, čítá 56 stránek zajímavých informací a inspirativního čtení na začátek podzimu a na jeho titulní straně se usmívá Eva Samková ještě v dobách svého studia na základní škole. A o čem konkrétně se v záříjovém čísle dočtete?

Základní škola na náměstí Míru (dříve též Základní škola Zdeňka Nejedlého) si v těchto dnech připomíná významné jubileum. Je tomu již rovných 50 let, co v tomto vzdělávacím ústavu trvale fungují sportovní třídy. Za tuto úctyhodnou dobu je navštěvovalo obrovské množství dětí. Z něho však vzešla celá řada špičkových sportovců, kteří vozili či stále vozí medaile a skvělé výsledky z nejprestižnějších mezinárodních soutěží. Toto významné jubileum si připomene v rekapitulačním článku, ale i rozhovoru se současným ředitelem školy Petrem Jindřichem.

Od začátku války na Ukrajině již uběhlo půl roku. Potřeba pomoci lidem, kteří z válečného území utekli, však stále trvá. Hlavní vlna už sice pominula, ale stále přicházejí noví lidé. Co je ale podstatné a s čím ne všichni na začátku počítali, je to, že mnoho Ukrajinců tu zůstává dlouhodobě. Do hry přichází potřeba jejich integrace a společného soužití. Válka zatím nevypadá, že by končila, a i kdyby, spousta uprchlíků se už nemá kam vrátit. O tom všem se rozvyprávěla Kristýna Baše, koordinátorka pomoci ukrajinským uprchlíkům z vrchlabského střediska Diakonie.

Velkou část obsahu nové číslo Vrchlabinek věnuje prezentaci politických subjektů před nadcházejícími komunálními volbami. Vedle toho přinášíme shrnující článek s řadou aspektů tohoto druhu voleb a na co by neměli voliči zapomenout.

Ani tentokráte jsme nezapomněli na články s kulturní nebo sportovní tematikou. Přinášíme proto tedy rozhovor s herečkou Janou Strykovou nebo článek o tom, jak letitou tradici ve Vrchlabí má cvičení rodičů s dětmi.

Nové Vrchlabinky vycházejí ve čtvrtek 1. září a celá redakce přeje všem příjemné a inspirativní čtení!

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Petr Ticháček, Aleš Jordánek, Antonín Kašpar