Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

19°

Svátek má

Konec Tečky. Do hospod, na kulturu a sportovní akce mohou i neočkovaní

9. 2. 2022

page.Name
Od půlnoci ze středy na čtvrtek už nebude povinné prokazování se Tečkou. Začne platit rozvolnění, o kterém minulý týden rozhodla vláda. Certifikát o očkování nebo prodělaném covidu už nebude nutný při vstupu do restaurace, na koncerty či sportovní utkání. Dál ale platí omezení počtu lidí u jednoho stolu nebo na hromadných akcích, a stále zůstávají povinné respirátory.

Hlavní novinkou je, že skončí prokazování se mobilní aplikací Tečka. Restaurace, hospody, bary, kluby a hotely, také wellness a bazény. Rovněž služby, kulturní a sportovní akce. Všude tam už od čtvrtka nemusí lidé dokládat, že jsou očkovaní nebo že v posledních týdnech prodělali covid. "Prokazovat certifikátem se nebude v podstatě nikde," potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

V platnosti ale zůstává povinnost nosit respirátor v uzavřených prostorách, například v nemocnicích, zaměstnání nebo ve vlacích a autobusech. Také na venkovních hromadných akcích pro více než třicet lidí. Stále je také omezený počet sedících, a to na šest u jednoho stolu, pokud nejsou z jedné domácnosti. Rovněž maximální kapacita tisíc návštěvníků pro kulturu a sport se nemění.

Rozvolňování má pokračovat i v příštím týdnu. Na pondělí 14. února je v plánu poslední povinné testování ve školách, a v pátek 18. února poslední povinné testování ve firmách.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Car Club