Neděle

14. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Komunální volby ušpiněné pamfletem skončily. Začíná počítání hlasů

24. 9. 2022

page.Name
Před pár okamžiky skončily komunální volby ve Vrchlabí a volební komise ve všech deseti okrscích začaly sčítat hlasy. Občané si mohli vybrat mezi čtyřmi volebními subjekty, za které kandidovalo celkem 84 kandidátů a kandidátek. Letošní volby však ponesou velikou černou kaňku, závěr předvolební kampaně se totiž nesl ve stínu anonymního letáku nazvaného „BEZ SOBOTKY BUDE LÍP“, který byl šířen v tištěné podobě a především po sociálních sítích.

Leták se zabývá výstavbou bazénu ve Vrchlabí, developerskou výstavbou apartmánů či souběhem více funkcí starosty a volebního lídra ZVONu Jana Sobotky. Jako první jej na svůj facebookový profil umístil zastupitel a rovněž kandidát v těchto volbách za ZVON Jiří Jakubec. "Někdo tento pamflet vytvořil a my jsme prostě měli potřebu se k němu veřejně vyjádřit. To je celé. Nic jiného bych v tom nehledal," prohlásil pro web Vrchlabinky.cz krátce po uzavření volebních místností Jiří Jakubec.

Přestože obsah anonymního pamfletu vzápětí začali v diskusních příspěvcích tvrdě odsuzovat řadoví občané i a své znechucení vyjádřili i zástupci dalších kandidujících stran, někteří členové ZVONu včetně Jana Sobotky naopak v následujících hodinách začali post Jiřího Jakubec sdílet a tudíž i cíleně šířit dál. V posledních hodinách před koncem voleb však někteří z nich toto své sdílení zrušili.

Dle informací webu Vrchlabinky.cz toto šíření pamfletu vyvolalo veliké rozhořčení v dalších politických subjektech, které nejsou zastoupeny na vrchlabské radnici ve vedení města. Jejich hněv z narušení volebního soupeření umocnily i diskuse pod sdílenými příspěvky, v nichž někteří pisatelé pod dojmem tohoto letáku veřejně deklarovali svůj záměr volit proti nim či nepřímo jim připisovali jeho autorství. Někteří kandidáti proto nevylučují, že právě skončené hlasování bude mít ještě právní dohru.

A nebude zřejmě jediná. V letáku totiž byly zneužity materiály a fotka šéfredaktora Krkonošského deníku Jana Brauna. Ten záhy po mnohačetném sdílení příspěvků reagoval. „V letáku se objevilo moje jméno a fotka. K ničemu takovému jsem neudělil souhlas. Je to hrubé zneužití v předvolební kampani. Předali jsme to právnímu oddělení našeho vydavatele Vltava Labe Media a.s. Jan Braun, Krkonošský deník,“ napsal šéfredaktor Krkonošského deníku v diskusi pod sdílenými příspěvky na Facebooku.

Svůj záměr nenechat to jen tak být potvrdil Jan Braun i v pátek webu Vrchabinky.cz. „Toto bylo hodně přes čáru. Neskutečně mě naštvalo, že někdo šíří moji fotku a zneužívá to ve volebním souboji. Ihned jsem to zkonzultoval s vedením vydavatelství v našem kraji. A nebylo zde ani co řešit, poslali jsme to našim právníkům. Věřím, že brzy budeme znát výsledek či další postup,“ uzavřel Jan Braun.

Jiřího Jakubce možnost právní dohry voleb nechává klidným. "Jestli si s tím někdo chce dát tu práci a ztrácet s tím čas, tak ať to udělá. V tuto chvíli nevím, jak se k tomu postaví Jan Sobotka, ale myslím, že naše sdružení ZVON se tím dál nijak zabývat nebude," uzavřel. 

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Miloš Šálek, FB profil Jiřího Jakubce