Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

Přines své jídlo, ochutnej od jiných. Tuto neděli čeká Vrchlabí už druhý Food SWAP

2. 9. 2022

page.Name
Food festival, to je sousloví, které něco říká asi už skoro každému. Mnozí Vrchlabáci mají v paměti i jiné sousloví – Food SWAP. Tuto neděli se totiž v areálu u Morzinské kaple nad zámeckým parkem koná už druhý ročník této akce.

Food SWAP znamená doslova „výměna jídla“. Pořádá ji zdejší Spolek Na Dvoře, ale na programu se podílí řada dalších organizací – vrchlabské Středisko Světlo Diakonie ČCE, Dětský klub EDDA, ZŠ Přátelství, Lesní školka Mraveneček a další. Spolek Na Dvoře má s podobnými akcemi už bohaté zkušenosti – od roku 2016 totiž ve Vrchlabí pořádal Food festival. Až covidové lockdowny v tom zabránily a tak loni nastoupila komornější akce – Food SWAP.

Od Food festivalu se liší především tím, že většinu jídla, která se tu konzumuje, přináší sami účastníci. Ti doma připraví oblíbené jídlo – palačinky, pomazánku, domácí chléb, salát, utopence podle dědečkova receptu, zkrátka cokoli domácího k snědku nebo i k pití, a to přinese s sebou a nabídne ke konzumaci. Naopak ochutnává z toho, co přinesli ostatní. I letos ale bude k dispozici i několik málo stánků, kde bude možné si něco dobrého koupit – a podpořit tak třeba projekty dětí ze ZŠ Přátelství.

Nádobí si může každý přinést vlastní, ale k dispozici bude i vratné nádobí k zapůjčení – akce má ambici nevytvářet zbytečný odpad a dokonce se připojila k celostátnímu Týdnu bez odpadu, který vyhlásila iniciativa #ZeroWasters.

Letošní ročník vrchlabského Food SWAPu se také vyznačuje nebývale bohatým doprovodným programem. Návštěvníky čeká free folková kapela Goji, populární ukrajinská indies rocková zpěvačka Katya Gapochka, pop-rockové duo Filip a Nikita nebo vrchlabští Acoustic Front. Rozhodně můžeme doporučit tematickou Bramborovou baladu od divadelkního souboru Krychličky (autor zprávy ji viděl na podzimní divadelní přehlídce Kvásek) a děti se mohou vyřádit s kapelou U tebe, která je rozvášnila už v červnu na Mezinárodní den dětí. Robert Štěpán zazpívá písničky Karla Kryla a chybět nebude ani workshop správné přípravy dobré kávy. A taky se bude nahlas číst… Zkrátka nepřijdou ani děti či hraví dospělí, pro které je připravené cirkusové stanoviště Dětského klubu EDDA a přírodní tvoření s Mravenečkem.

Letošní vrchlabský Food SWAP u Morzinské kaple nad zámeckým parkem začíná tuto neděli v 10:00 a potrvá do 16:00.

Jakub Kašpar
Foto: Monika Kašparová, Jiří Štefek