Úterý

5. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Provoz bazénu zafinancujeme. I na úkor některých investic, říká Jan Sobotka

7. 9. 2022

page.Name
Výše příspěvku, kterým bude město dorovnávat roční ztrátu aquacentra, je nyní irelevantní. Radnice je ji připravena zafinancovat i na úkor některých investičních akcí, které nejsou zcela nezbytné či životně důležité pro chod města. Tak zní poselství vedení města, které dnes zaznělo na posledním zasedání zastupitelstva před komunálními volbami.

„Stále vyčkáváme na okamžik, kdy budeme nakupovat energie,“ uvedl na zasedání místostarosta Alfréd Plašil (Volba pro město) s tím, že plyn má aquacentrum na příští rok nakoupen, ale polovinu potřebné elektrické energie musí ještě sehnat na burze.

I tato skutečnost se projeví v celkových nákladech, které bude bazén na svůj provoz mít a jež ovlivní i konečnou výši dotace, kterou bude po městu na dorovnání svého hospodaření požadovat. „Výše příspěvku, kterou si to vyžádá, je nyní irelevantní. Jsme schopni zafinancovat všechno,“ uvedl starosta Jan Sobotka (ZVON). „Zvládneme to, i kdyby se tak mělo stát na úkor některých investičních akcí. Podotýkám ale, že nezbytné investice nebudou ohroženy,“ dodal.

Pro úplnost dodejme, že když zastupitelstvo města v prosinci 2020 schválilo výstavu bazénu a potvrdilo smlouvu se společností Metrostav na jeho výstavbu (cena byla 188 milionů korun bez DPH), Jan Sobotka tehdy uvedl, že roční příspěvek města bazénu bude činit 1,5 až 2,5 milionů korun. Nicméně ředitel aquacentra Jiří Dušek v rozhovoru pro srpnové Vrchlabinky již přiznal, že výše požadované dotace bude mnohem vyšší. Konkrétní výši však zástupci vedení města dnes neuvedli.

Rekapitulace výstavby aquacentra a jeho financování bylo dnes na zastupitelstvu projednáváno jako samostatný bod. Jeho zařazení do pevného programu schůze bylo navrženo až na samotném začátku jednání a návrh zastupitele Lukáše Teplého (Vrchlabí do toho!) prošel nejtěsnějším možným rozdílem: pro jeho zařazení hlasovalo 11 přítomných zastupitelů, zatímco zbylých osm zastupitelů se jich zdrželo. V minulosti rekapitulace výstavby byla jen jedním z příspěvků závěrečné diskuse.

V rozpravě někteří zastupitelé artikulovali své obavy nejen z nejistých cen energie, ale i situace, kdy vysoké náklady na základní živobytí mohou odradit obyvatele Vrchlabí od návštěvy bazénu. Nižší příjmy ze vstupného by tak ještě zvýšily tlak na výši příspěvku města. Jan Sobotka však takový vývoj nepředpokládá. Zároveň se nedomnívá, že by město bylo postaveno do situace, kdy bude ročně dotovat provoz částkou ještě vyšší, například 15 až 20 miliony korun. „Ne, tato situace nenastane. Nikdo tak šílený tady není. Já bych u toho určitě nebyl,“ uzavřel starosta.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří V. Novotný, vizualizace Město Vrchlabí