Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

MÍČ SYSTÉM: Pomáháme lidem a přírodě k dlouhodobé udržitelnosti

13. 3. 2023 Komerční sdělení

page.Name
Čistírny odpadních vod, vodojemy, retenční nádrže, požární nádrže, nádrže na kejdu, nádrže k silážnímu žlabu, bioplynové stanice, ale i nádrže pro lyžařské areály pro potřebu zasněžování. To všechno a mnoho dalšího umí pro investory postavit společnost MÍČ SYSTÉM, která si v letošním roce připomíná 30 let od svého založení. A stále myslí na svůj růst.

Když vstoupíte do kanceláře této společnosti v budově fary, upoutá vás její atmosféra. Skříně s pořadači, mapy Česka a Slovenska, harmonogramy staveb. Odtud Jaroslav Míč a jeho dva kolegové řídí stavby. Za svoji třicetiletou existenci firma postavila zhruba 1500 nádrží pro nejrůznější účely.

Při pohledu na mapu zrealizovaných zakázek to je jako při hodně intenzivní a podrobné hodině vlastivědy či zeměpisu. Nechybí Praha, Bratislava, Kolín, Liberec, Poprad, Michalovce, Čadca a pak tu jsou i desítky dalších měst či obcí ze všech koutů České republice či Slovenska. Nad pracovním stolem stavbyvedoucího Jaroslava Braunsteina visí mapy a v ní jsou již zapíchnuté špendlíky s vyznačením dalších staveb. „Tohle je naše práce na nejbližší období. Jak vidno, nudit se nebudeme. Téměř každý týden budeme někde jinde,“ říkají a zároveň vysvětlují, v čem vězí úspěch firmy.

Úspěch zajišťuje neustále zdokonalované kruhové systémové ocelové bednění, které se dá použít pro různé velikosti a objemy nádrží bez nutnosti zpevnění šroubovými tyčemi. Rychlost výstavby a zvládnutá logistika jsou předností, kterou firma odolává konkurenci. Pětičlenná montážní četa jezdí na místa realizace zakázky, kde potom celý týden členové těchto montážních čet pracují, ale jsou i ubytovaní.

„Tento model podnikání však vyžaduje i ‚speciální‘ kvalitu spolupracovníků, zaměstnanců. Za dobu trvání již firmou prošlo mnoho zaměstnanců, kterým jsme umožnili zvýšit si kvalifikaci řidičským průkazem, jeřábnickým kurzem a jinými způsobilostmi,“ zdůrazňuje majitel firmy.

Přestože si řada lidí pod pojmem „výstavba nádrže“ může představit jen těžkou manuální práci na stavbě, realita je poněkud odlišná a práce mnohem rozmanitější. „Naši lidi dělají odbornou práci. Každá četa má náklaďák s hydraulickou rukou s vlekem a na to musí mít zaměstnanec speciální řidičák. Alespoň vždy jeden z členů čety musí mít jeřábnické zkoušky, chlapi dále musí mít speciální vazačský průkaz a být proškoleni na práce ve výšce. Všechny potřebné dovednosti se naši zaměstnanci naučí na příslušných školeních, která pro firmu zajišťují externí firmy či lektoři. Když jedeme dělat zakázku, bydlíme v hezkých penzionech. Poznáme u toho kus naší země a fungujeme jako parta,“ přidává se Míčův nejbližší spolupracovník a kolega Jaroslav Braunstein.

Společnost MÍČ SYSTÉM si podle svého majitele nemůže stěžovat na nedostatek zakázek. Potřebovala by spíš rozšířit svoje řady. „Hledáme někoho, kdo by nás posílil. Naši práci se naučí i lidé z jiných oborů. Nejdůležitější pro nás je snaha a vědomí, že to chcete dělat. Dáme lidem u nás šanci se zapracovat. Víme, že o kvalitní zaměstnance nemůžeme přijít, proto jim nabídneme smlouvu na dobu neurčitou. Platové podmínky u nás jsou také nadprůměrné,“ říká Jaroslav Míč. Firma není otevřena jen lidem z Vrchlabí, ale i z větší dálky. „Máme v Lánově firemní byt, jsme tedy schopni poskytnout i dočasné ubytování,“ dodává.

Jaroslav Míč i jeho kolega Jaroslav Braunstein nijak nezakrývají, že pracovní rytmus jejich společnosti může mít i negativum, které spočívá v tom, že člověk přes týden pracuje daleko od domova a přijede jen na víkend. „Podle našich zkušeností se rodiny rozpadají, i když je chlap doma nebo ve světě. Rodina vám ale odpustí, když budete týden v práci a pak se jí budete o víkendu věnovat. Nadprůměrně si u nás vyděláte a pak ji můžete třeba pozvat na večeři nebo jet na hezkou dovolenou. Mladí se pak u nás mnoho naučí a osamostatní se,“ vypočítávají.

Stejně jako každá stavební firma v zemi, tak i společnost MÍČ SYSTÉM vidí velké rezervy ve vzdělávacím systému, který neprodukuje takové zaměstnance, které ekonomika potřebuje. „Chybí například učební obor betonář. To bohužel u nás není. Školství u nás příliš nereflektuje potřeby trhu, stavební průmyslovka je nejblíž v Hradci Králové,“ uzavírá Jaroslav Míč. Věří, že úspěšná tradice jeho firmy bude pokračovat.

(komerční sdělení)