Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Nejlepším městem pro podnikání je v kraji Nová Paka, Vrchlabí je na 4. místě

21. 3. 2023

page.Name
Nejlepším městem pro podnikání je v Královéhradeckém kraji opět Nová Paka. Město zvítězilo v 15. ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2022. Stejné jako loni bylo i pořadí na dalších místech. Druhý byl opět Hradec Králové a třetí Dobruška. Na 4. místo poskočilo Vrchlabí, které bylo v roce 2021 na 11. místě a stalo se skokanem roku. Ve výzkumu, který zpracovává analytická agentura Datank, je zahrnuto 15 měst, která mají status obce s rozšířenou působností. Výsledky dnes organizátoři vyhlásili v Hradci Králové.

Devítitisícová Nová Paka má v kraji nejvyšší podíl investic na celkových výdajích rozpočtu a nejvyšší likviditu. Město má v kraji nejvyšší počet živnostníků v přepočtu na obyvatele a také nejvíce firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na počet ekonomických subjektů. "Ve městě je v rámci regionu vysoce nadprůměrný počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na množství firem. Velmi dobře na tom je i v bytové výstavbě. Počet úředních hodin je nadprůměrný," uvedli hodnotitelé.

Novopacká radnice se podle místostarosty Milana Pospíšila (za Volbu pro město) snaží držet fungující systém a neměnit podnikatelům podmínky. Také se významně věnuje získávání dotací. "Máme připraveno mnoho projektů, ať už se jedná o rekonstrukci kulturního domu, druhou etapu rekonstrukce kláštera, máme připravené výstavby dvou tříd u mateřských škol," uvedl. Město se podle něj účastní i nynější výstavby obchvatu kolem Nové Paky, který od loňského roku buduje ŘSD ČR.

Hradec Králové má největší počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele. Ve srovnání bodovalo výbornou dopravní dostupností, nadprůměrnými výdaji do veřejné dopravy a kultury a kvalitními webovými stránkami. Dobruška uspěla díky zvyšování počtu obyvatel, nízkému indexu stáří, nadprůměrnému podíl dotací na příjmech a nejnižšími výdaji na dluhovou službu.

Skokanem roku se stalo Vrchlabí, které se v žebříčku posunulo vzhůru o sedm míst, z 11 na 4. pozici. Za lepším umístěním města stály především dobré podmínky pro podnikání, čilý podnikatelský ruch měřený počtem fyzických osob či rozšířená možnost nabíjení elektromobilů. Naopak za velkou slabinu Vrchlabí označila hodnotící společnost přístup veřejné zprávy, a to především v podobě výdajů na kulturu, sociální služby, nízký počet úředních hodin pro podnikatele, nepříliš dobrou úroveň webů veřejné zprávy, ale také vysokou míru dluhové služby či omezenou likviditu. 

Výzkum hodnotí města za uplynulý rok na základě třech desítek kritérií rozdělených do dvou oblastí, a to podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou oblast mohou radnice svým chováním ovlivnit. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom.

(ČTK, jš)
Ilustrační foto: Jiří Štefek