Pondělí

26. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ve Vrchlabí skončí dvě pobočky České pošty, v hradeckém kraji jich bude 16

31. 3. 2023

page.Name
Redukce počtu poboček České pošty, které dnes tato ztrátová společnost oznámila, se dotkne i Vrchlabí. Nejpozději k 30. červnu ve Vrchlabí skončí dvě pobočky - v Nerudově ulici pod Liščím kopcem a pobočka v Poštovní ulici v Podhůří. Ve městě tak zůstane jediná pobočka na Krkonošské ulici. V celém Královéhradeckém kraji by mělo dojít ke zrušení šestnácti poboček. Kromě Vrchlabí pošta uzavře sedm poboček v Hradci Králové, po dvou v Jaroměři a Náchodě a po jedné v Jičíně, Trutnově a Meziměstí.

Rušení poboček zdůvodňuje Česká pošta tím, že by se měla docházková vzdálenost k pobočce prodloužit ze dvou na tři kilometry. "Legislativa se změnila a my si nemůžeme dovolit luxus provozovat pošty, které nemusíme. Proto k 1. červenci uzavíráme 300 poboček, které už nejsou podle platné legislativy potřeba. Pokud bychom nedělali potřebná opatření, postupem času by pobočky nebyly už žádné, protože by nebyla Česká pošta," uvedl pověřený zástupce generálního ředitele ČP Miroslav Štěpán. Nejde o provozovny, kde je v obcích pouze jedna jediná, a o pošty Partner, uvedla Česká pošta.

Podle oslovených starostů dotčených měst v kraji se tím zhorší služby pro obyvatele. Primátorka stotisícového Hradce Králové Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub) označila zrušení sedmi ze 14 pošt ve městě a zvolený postup za absurdní, tristní, nesystémový a jednostranný s negativním dopadem na širokou veřejnost. Po České poště bude žádat změnu rozhodnutí. Absurdní podle ní je to, že většinu informací se město dosud dozvídalo pouze z médií. "Oficiální zprávu jsme dostali až dnes dopoledne, je tristní, že celá skutečnost byla jen jednostranným oznámením společnosti. Nikdo ze zástupců České pošty s městem, které mohlo nabídnout znalost místního prostředí, tento krok nekonzultoval," uvedla.

Způsob transformace pobočkové sítě je podle Springerové nesystémový. Zdůraznila, že na Moravském Předměstí, největším sídlišti v kraji, budou zrušeny všechny tři pošty. "Místo toho, aby například na některých pobočkách došlo k rozšíření otevírací doby nebo zřízení velké lokální pobočky na strategických místech, dojde jednoduše k uzavření poloviny poboček ve městě. Plánujeme vyzvat zástupce České pošty, aby své rozhodnutí ještě pozměnili," uvedla primátorka.

V Náchodě má po zrušení dvou poboček zůstat jedna pošta. Radnice s tím nesouhlasí. "Restrukturalizaci i nutná úsporná opatření chápu a předpokládal jsem, že se to dotkne i poboček v Náchodě. Že však dojde ke zrušení poboček na okraji města, jsem nečekal. Jedna pobočka na téměř dvacetitisícové město mně přijde jako výsměch všem našim občanům," uvedl starosta Jan Birke (ČSSD). Zrušení poboček podle něj bude mít dopad především na starší občany.

Ve dvanáctitisícové Jaroměři na Náchodsku by měli přijít o dvě pobočky na sídlišti Na Zavadilce na Pražském Předměstí a v Josefově. Obyvatelům Jaroměře by tak měla zůstat jen hlavní pošta v centru města. "Zaskočilo mě to, dělá mi to vrásky na čele. Takto nás postavit před hotovou věc! Aby se centralizovala tato služba takovouto formou je pro mě tristní zjištění," řekl starosta Jaroměře Jan Borůvka (ANO).

Jan Sobotka: Vadí mi, že se to dozvídám až z médií
Také starostovi Vrchlabí Jana Sobotkovi (sdružení Zvon) vadí, že se o rušení pošt ve městě dozvídá až z médií. Ve dvanáctitisícovém Vrchlabí by měla zůstat jediná pošta z dosavadních tří. "Česká pošta nám to mohla dát vědět. Pokud by pobočky byly zrušeny bez náhrady, tak by to výrazně snížilo komfort obyvatel města. Jedna pobočka je na sídlišti a druhá v lokalitě, kde je velká výstavba bytů a rodinných domů. Měla by nám zůstat jen hlavní pošta v centru města, se kterou ale máme problém dopravní, navážení a odvoz zásilek působí velké problémy už nyní," řekl Sobotka. Od ledna 2018 je senátorem za STAN.

Hejtman Martin Červíček (ODS) dnes rušení poboček pošt nekomentoval a odkázal na své vyjádření ze čtvrtečního večera. Podle mluvčího kraje Dana Lechmanna se se zaslanými materiály k rušení poboček pošt potřebuje seznámit, než na ně bude reagovat. Česká pošta ve čtvrtek představila podobu a průběh chystané transformace.

"Byli jsme seznámeni se základními, už veřejně známými, principy transformace České pošty. Mně osobně by však primárně zajímala spíše debata o strategické transformaci, než seznámení s realizačními důsledky dílčích kroků," uvedl hejtman Červíček ve čtvrtek večer.

Česká pošta za loňský rok zvýšila ztrátu na 1,75 miliardy korun z předchozích 681 milionů korun. Výnosy se snížily zhruba o dvě miliardy na 17,5 miliardy Kč. Důvodem je nedostatečná úhrada služeb objednaných státem, pokles listovních služeb i snížení počtu transakcí na pobočkách. 

ČTK, Jiří Štefek
Ilustrační foto: Česká pošta