Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

Červnové Vrchlabinky: Kablo slaví 100 let, Zlatá Amoska a ekologie ve škole

1. 6. 2023

page.Name
Čtvrtek 1. června není jen Dnem dětí, ale i dnem, kdy vychází červnové vydání magazínu Vrchlabinky. Obsah čítající tentokráte 40 stránek přináší opět luxusní koktejl velmi pestrého a tematicky rozkročeného čtení. Co nabídnou Vrchlabinky svým čtenářům tentokrát?

V sobotu 24. června nastane pro společnost Kablo Vrchlabí den D. Úderem osmé hodiny ráno se otevře hlavní brána a podnik začne do svých útrob vpouštět návštěvníky z Vrchlabí a jeho okolí, pro které bude připraven Den otevřených dveří. Akce se bude konat u příležitosti výročí rovného století od doby, kdy se ve zdejší továrně začaly vyrábět kabely. Ve Vrchlabinkách přinášíme řadu unikátních fotografií, jak to uvnitř závodu nyní vypadá. A pokud to chcete vidět na vlastní oči i vy, přihlaste se na stránkách společnosti a přijďte na Den otevřených dveří. Ještě tam volná místa jsou.

Je svá, plná energie, sympaťanda, dokáže zaujmout, má inovativní metody vyučování, studenty bere jako rovnocenné parťáky a hodně se s nimi nasměje. A proto je tak oblíbená. Dokonce nejoblíbenější! Má na to i korunku královny, respektive vítězky letošního jubilejního 30. ročníku ankety Zlatý Ámos o nejoblíbenějšího učitele České republiky. To je Daniela Krátká, češtinářka z České lesnické akademie v Trutnově. Přečtěte si rozhovor s ní, stojí to za to.

Ve škole ještě zůstaneme. Dušan Vodnárek je učitelem environmentální výchovy – směřující nejen k ekologii, nýbrž i sociálním a historickým tématům – na základní škole na Liščím kopci. Výuce environmentální výchovy dětí z druhého stupně se věnuje již čtyřiadvacet let. Projekty jako „Valím na valy“ nebo „Pozor mina!“, které se svými žáky realizuje, pravidelně ovlivňují život ve Vrchlabí.

Tím však výčet bonbónků z obsahu nekončí. Pro milovníky literatury, která se dotýká historie – a v tomto případě soužití Čechů a Němců v bolestivé a exponované době 1. poloviny minulého století – tu máme jedinečný rozhovor se spisovatelkou Alicí Horáčkovou nejen o jejím románu Rozpůlený dům.

Ale v obsahu toho je ještě mnohem více. Podtrženo sečteno, červnové Vrchlabinky opět stojí za to číst. Nabízí všem čtení pro oddych, inspiraci, ale i zamyšlení.

Krásný příchod léta přeje redakce Vrchlabinek.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Antonín Kašpar, Richard Klíčník