Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Jan Sobotka usiluje o post v dozorčí komisi Národní sportovní agentury

20. 6. 2023

page.Name
Senát bude ve středu volit pětici členů dozorčí komise Národní sportovní agentury. O pět křesel se uchází šestice adeptů a jejich nominaci dnes potvrdila volební komise horní parlamentní komory. Jedním z kandidátů na obsazovaná křesla v tomto orgánu je i vrchlabský starosta Jan Sobotka.

Dalšími kandidáty jsou šumperský starosta a předseda senátorského klubu ANO a ČSSD Miroslav Adámek (za ANO), předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Josef Klement, uvedl předseda senátní volební komise Jan Tecl (ODS). Dalšími spolukandidáty jsou podle něj místopředsedkyně senátorského klubu SEN 21 a Piráti Adéla Šípová (Piráti), starosta Moravského Krumlova a předseda senátního podvýboru pro sport Tomáš Třetina (TOP 09) a místopředseda senátního sociálního výboru Pavel Karpíšek (ODS).

Poslanecká sněmovna si pětici svých zástupců v komisi vybrala koncem května. Za dolní komoru budou v komisi zasedat poslanci ODS Jakub Janda, TOP 09 Pavel Klíma a ANO Jan Richter, náměstkyně ostravského primátora Andrea Hoffmannová a náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Arnošt Štěpánek. Hoffmannovou a Štěpánka nominovaly kluby Pirátů a STAN. Za Senát se členy komise mohou stát jen členové horní parlamentní komory, uvedl Tecl. Sněmovních kandidátů bylo také původně šest, zástupce lidovců se nominace před volbou vzdal.

Desetičlenná dozorčí komise NSA má dohlížet na činnost a hospodaření agentury. Byla vytvořena při letos schválených změnách v řízení agentury, která zejména rozděluje sportovní dotace. Členové komise funkci vykonávají po čtyři roky bez nároku na plat, mají ale nárok na náhradu cestovních výdajů souvisejících s výkonem členství. Dozorčí komise si ze členů volí předsedu a dva místopředsedy.

Letos schválená novela uzákonila řízení sportovní agentury tříčlennou radou v čele s předsedou. Jmenování členů je na vládě podle návrhů premiéra. Dříve jmenoval předseda agentury své dva místopředsedy sám. Vznik dozorčí komise kritizovalo při schvalování změn v řízení agentury opoziční hnutí ANO. Jeho zástupci tvrdili, že legalizuje politický vliv na rozdělování dotací sportovním organizacím a spolkům, což ale zastánci úprav odmítali.

(ČTK, jš)
Foto: Jiří V. Novotný