Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Šéf Městské policie Milan Čivrný: Vrchlabí je bezpečné město

11. 6. 2023

page.Name
Zhruba před měsícem došlo v prostorách terminálu vrchlabského autobusového nádraží k brutálnímu napadení, kdy po útoku nožem krvácení zraněného pomáhali zastavit svědci. Na sociálních sítích se v následujících týdnech objevovaly snímky nejen z prostor autobusového nádraží, ve kterých autoři poukazovali na problematické bezpečnostní jevy a chování některých jedinců ve Vrchlabí a poukazovali na nedostatečné konání policie. Situace se probírala i na nedávném zasedání městského zastupitelstva. Redakce webu Vrchlabinky.cz požádala o vyjádření velitele Městské policie Milana Čivrného ke stavu bezpečnosti ve městě.

Bezpečnostní situace ve Vrchlabí je dlouhodobě dobrá, řekl bych, že jedna z nejlepších v Královéhradeckém kraji. To, že vnímáte pohyb různých individualit ve městě na tom nic nemění. Lidé ve Vrchlabí se nemusejí ničeho obávat a nechápu hysterii, která zde vzniká.

V každém městě se pohybují různá individua ( bezdomovci, feťáci, alkoholici)) a neexistuje společensky přijatelné řešení. Při zachování základních lidských práv a svobod a s přihlédnutím k zaběhnutému „co není zakázáno je dovoleno“ se opravdu s výskytem těchto osob na veřejném prostranství nedá nic dělat. Pokud se dopouštějí protiprávního jednání, opakuji protiprávního jednání tím, že porušují vyhlášku města či se dopouštějí jiného protiprávního jednání, které je definováno v zákoně o přestupcích, tak strážníci zakročí. To, že někdo sedí podnapilý na lavičce nebo, že si tam lehne, ještě neznamená, že se čehokoliv dopouští a nevidím žádný důvod k tomu, aby si ho někdo fotil a rozesílal fotografii prostřednictvím sociálních sítí, čímž samozřejmě uměle vyvolává negativní reakce.

V poslední době mám pocit, že na sociálních sítích by lidé vše zakázali a bezdomovce pomalu lynčovali. Dochází k tomu, že se už samotný pohyb těchto osob po městě uměle kriminalizuje a Městská policie je osočována, že nic nedělá. Opak je pravdou. V průběhu dne opakovaně kontrolujeme zámecký park, autobusové, vlakové nádraží a další veřejně přístupná místa a pomocí kamerového systému sledujeme chování „závadových“ osob.

Žijeme v demokracii a určité „nešvary“ bohužel svoboda přináší. To, že se to někomu nelíbí, neznamená, že budeme druhého omezovat na jeho právech. Samozřejmě s pohybem těchto osob souvisí i sociální politika města, ale to bych zde nerozebíral, to je na delší vysvětlování.

Značný problém při řešení opilců nám způsobuje neschopnost krajského vedení, zajistit nepřetržitou službu na protialkoholní záchytné stanici, protože nám podnapilého člověka v dopoledních, ani v odpoledních hodinách nikdo nepřijme a tedy je otázka „co s ním“ ?

Závěrem bych tedy uvedl, že město je bezpečné a nic na tom nemění ani exces jedné osoby s bohatou kriminální minulostí, který pod vlivem drog a alkoholu zaútočil na zdraví a život jiného. Tento útok se odehrál mezi osobami jedné komunity, a to uživatelů drog, léků a alkoholu. Ale to je už otázka na Policii České republiky.

Milan Čivrný
velitel Městské policie ve Vrchlabí
Foto: FB Městské policie Vrchlabí