Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

18°

Zítra

21°

Svátek má

Vybudování Kulturně vzdělávacího centra Vrchlabí spolkne 250 milionů korun

6. 6. 2023

page.Name
Schůze zastupitelstva města Vrchlabí, která se uskuteční ve středu od 16 hodin na zámku ve velké zasedací místnosti, bude rozhodovat o jedné významné investiční akci, která na sebe bude v příštích letech vázat obrovské finanční prostředky. Jde o projekt Kulturně vzdělávacího centra Vrchlabí (KUVC), které má vzniknout rekonstrukcí budovy bývalého kina některých přilehlých nemovitostí. Vedení města ho označuje jako hlavní prioritu investiční výstavby na roky 2023 - 2026 a odhaduje, že celkové náklady tohoto projektu budou činit zhruba 250 milionů korun.

Rada města se na svém zasedání 24. května rozhodla podpořit úpravu prostranství mezi ulicemi Šírova a Vančurova, „zejména rekonstrukci stávající budovy kina na divadlo, a to včetně přístavby, výstavbu nové budovy ZUŠ Karla Halíře v prostoru nynějšího domu čp. 405 se současnou rekonstrukcí bytového domu čp. 380 a 561...“

Tato investiční akce bude velice nákladná a proto radní ve středu zastupitelům předloží návrh na zřízení Fondu KUVC, „a to z důvodu investiční náročnosti celého projektu a potřebě postupné kumulace finančních zdrojů již k termínu předpokládaného zahájení, to jest roku 2025-26.“ Vedení města chce již v letošním roce do tohoto fondu vložit 10 milionů korun. „Celkové náklady na KUVC jsou odhadovány na 250 milionů korun,“ stojí v důvodové zprávě.

Město chce projekt stejně jako nedávnou výstavbu Aquacentra zafinancovat primárně z našetřených vlastních zdrojů a zřejmě tomu přizpůsobí i velikost či rozsah jiných akcí, jako například investic do infrastruktury. „Je nutné vyloučit situaci, že budou vynaloženy prostředky na projektovou přípravu a stavbu nebude možné zahájit s ohledem na nedostatek investičních zdrojů města. Možnost výstavby z úvěrových zdrojů je předem vyloučena. Město se ale bude snažit hledat vhodné dotační zdroje,“ píše se ve zprávě, na jejímž základě budou zastupitelé ve středu hlasovat.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz