Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

První Zelený SWAP ve Vrchlabí: výměna květin, rostlin a všeho co s nimi souvisí

18. 4. 2023

page.Name
SWAP oblečení nebo jídla vrchlabští už znají. V sobotu 22. dubna se ve Vrchlabí koná další výměnná akce, tentokrát zaměřená na rostliny a všelijaké příslušenství, potřebné k jejich pěstování. „Dopřejte nový domov svým nadbytečným nebo přerostlým rostlinám, zakořeněným i nezakořeněným řízkům, nevyužitým semínkům, substrátům či květináčům a odneste si nový přírůstek do vaší domácnosti a zahrady,“ popisuje akci pořadající Spolek Na Dvoře na svém facebooku.

Zelený SWAP proběhne v rámci odemykání Terapeutické zahrady Diakonie ČCE ve Vrchlabí v areálu evangelického kostela. Principem SWAPU je, že účastníci donesou to, co nepotřebují a nabídnou to ostatním. Naopak si mohou odnést něco z toho, co ostatní nabízí. V případě zeleného SWAPu, to mohou být semínka, cibulky, sazenice, nezakořeněné řízky rostlin (nikoliv řízky vídeňské), pokojové rostliny, substrát, kompost, květináče a další zahradnické potřeby a náčiní. „Uvítáme, když na akci přinesete k výměně nějakou sazeničku, semínko nebo rostlinu, ale pro účast to není podmínkou. Můžete si klidně jen něco odnést nebo přijít vyměnit zkušenosti s dalšími pěstiteli,“ dodává pořadatelka Vanda Nováková. Vzhledem k již poměrně pokročilému jaru a stoupajícím teplotám tuto akci určitě mnoho lidí ocení, protože nabídnout přebytky sazenic či semínek a objevit něco, co se vám naopak může hodit, přijde v druhé polovině dubna všem pěstitelkám a pěstitelům jistě vhod.

Na farní zahradě na rohu ulici Chelčického a Českých Bratří se od 14 do 16 hodin můžete těšit nejen na květiny a rostliny, nýbrž i na příjemnou společnost, doprovodný program nebo občerstvení, jelikož je SWAP součástí slavnostního otevření terapeutické zahrady.

A co se swapových, potažmo bleších akcí ve Vrchlabí týče, Zeleným SWAPem to letos teprve začíná. V neděli 14. května bude již tradiční jarní SWAP oblečení, kterému bude o den dříve předcházet dopolední Bleší trh (13. května). 10. září nás opět čeká Food SWAP, tedy výměna jídla, která se posledních pár let koná jako alternativa předešlého Food Festivalu. Na přelomu září a října bude následovat podzimní Bleší trh (30. září) a SWAP oblečení (1. října).

Antonín Kašpar
Foto: Vanda Nováková, Zelený SWAP