Neděle

21. dubna 2024

Nyní

-5°

Zítra

-4°

Svátek má

Nové Vrchlabinky: kapitán hokejistů, historie KRNAPu či pozorovatel šelem

2. 5. 2023

page.Name
Stromy kvetou a květnové Vrchlabinky jsou tady. Vycházejí právě dnes a jsou opět napěchovány zajímavým a pestrým čtením a v 36 stránkách obsahu si určitě najde každý. Zde je malá ochutnávka.

Tým HC Stadion Vrchlabí má za sebou zdařilou sezónu v II. hokejové lize, ve které došel v play-off až do čtvrtfinále. Uplynulý ligový ročník přitom startoval v poměrně dramatických kulisách, protože uprostřed letní přípravy se tým dozvěděl, že v dalším ročníku už Chance ligu hrát nebude. O tom, jak to celé probíhalo, co to týmu přineslo a vzalo, ale i o hodnocení celé sezony jsme rozmlouvali s kapitánem týmu Patrikem Urbanem.

V posledních týdnech se na sociálních sítích množí snímky vlků, kteří byli spatřeni v lokalitách Rudník, Arnultovice, Janské Lázně a dalších obcích v krkonošské části trutnovského okresu. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky a Královéhradecký kraj proto již vyzvaly zdejší obyvatelstvo k větší obezřetnosti. O tom, zda jsou vlci pro člověka nebezpeční anebo zda jsou ohrožena hospodářská zvířata, jsme hovořili s Miroslavem Kutalem, koordinátorem Hnutí Duha Šelmy, který též působí na Mendelově univerzitě v Brně.

Krkonošský národní park (KRNAP) letos slaví své šedesátiny. Jako instituce se začal formovat v létě roku 1963 a od té doby, samozřejmě s přirozeným vývojem, funguje dodnes. Pokud však chceme zvědět více o úplném začátku ochrany přírody v Krkonoších, budeme se muset posunout v čase ještě o něco dříve, než vznikl samotný KRNAP. Více o tom píše náš kolega Antonín Kašpar.

Vyhlašování nejlepších sportovců Vrchlabí za loňský rok mělo oproti zaběhaným tradicím poněkud nezvyklé finále. Absolutním vítězem se totiž stal běžec do vrchu Ondřej Fejfar. V rozhovoru pro Vrchlabinky popsal své pocity po zisku ocenění a zároveň prozradil plány na letošní rok.

Příjemné a inspirativní čtení přeje redakce Vrchlabinek. Přečíst si je můžete i v elektronické verzi ZDE.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Petr Ticháček, Antnon Martinec, archiv KRNAP, Jiří Štefek