Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

I senioři by měli umět čelit podvodům

4. 11. 2023

page.Name
V dnešním zrychleném a mnohdy nepřehledném světě lidé stále více čelí dezinformacím, ale i nástrahám různých podvodníků. Nejvíce ohroženou skupinou jsou pak senioři. Jejich „handicapem“ je důvěřivost, ale i menší znalost moderních technologií a zákonitostí ve virtuálním světě. K alespoň částečnému odbourání tohoto deficitu jim pomáhá řada speciálních programů. Jeden takový ve Vrchlabí pomáhá realizovat i pedagožka Markéta Jüptnerová.

Je sychravé říjnové čtvrteční odpoledne a v jednom ze sálů vrchlabského „Zeleného zámečku“ (v němž sídlí Galerie Morzin) se schází pravidelná společnost místních seniorů a seniorek. Někdy to je jen na kus řeči, aby potkali své známé, ale čas od času součástí těchto sešlostí je i kulturní program či přednáška. A to byl právě případ i předposledního říjnového čtvrtka.

Toho dne totiž na odpolední setkání dorazil i ředitel Evropského spotřebitelského centra ČR Ondřej Tichota, který si pro přítomné připravil přednášku pod názvem „Jak nenaletět na internetu“. Posluchačům při ní objasňoval, jak mohou poznat podvodníky při nákupu přes internet, zda je bezpečnější platba na dobírku nebo kartou a jaká mají jako spotřebitelé práva.

Celou akci připravila ve spolupráci s Místní akční skupinou Krkonoše pedagožka Markéta Jüptnerová. „Od září spolupracuji s Místní akční skupinou Krkonoše, která realizuje v rámci Operačního programu Zaměstnanost + projekt Komunitní život v Krkonoších. Jeho cílem je povzbudit a aktivizovat život našich spoluobčanů v seniorském věku. Uvědomuji si, jak snadným terčem jsou senioři pro různé podvodníky a také pro šíření dezinformací,“ říká Jüptnerová. „Jsem přesvědčena, že povědomí seniorů o různých nekalých praktikách a podvodech je všeobecně malé a jsou nejvíce ohroženou skupinou. Svět kolem nás se vyvíjí příliš rychle a s rozvojem informačních technologií se také množí různé podvodné snahy, jak z někoho vylákat peníze. Odborné přednášky a diskuze na toto téma jsou jedinou účinnou prevencí, jak s podvodníky bojovat a nenechat se připravit o svůj majetek,“ říká.

Přestože nakupování přes internet je vesměs doménou mladší a střední generace, probírané téma přítomnou společnost očividně zajímá. Dokonce se tu a tam některý nesmělý hlas přidá do diskuse nebo vznese dotaz. „Někteří senioři sice online nenakupují, ale dělají to pro ně jejich děti a vnoučata, a během našeho hodinového setkání mohou nahlédnout do tohoto dnešního elektronického světa, který jim je sice jakoby vzdálený, ale ve kterém nutně sami žijí, slýchají o něm v televizi a rozhlase, účastní se rozhovorů v rodině a podobně,“ říká Ondřej Tichota. „Na podobných setkáních se dovědí o různých typech podvodů online, jak se nestát jejich obětí, jaké jsou bezpečné a méně bezpečné způsoby platby a také jak si ověřit prodejce, u něhož nakupujeme poprvé. Díky tomu jsou informovanější a mohou se lépe orientovat,“ uzavírá ředitel Evropského spotřebitelského centra ČR.

Se zájmem o téma a samotnou přednášku mezi vrchlabskými seniory jsou organizátoři spokojeni a Markéta Jüptnerová avizuje, že v podobných akcích bude pokračovat i do budoucna.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz