Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

24°

Svátek má

Nové Vrchlabinky: Svoz odpadu, výzkum v Afghánistánu a Dolní Branná žije

1. 11. 2023

page.Name
V předvečer Svátku zesnulých vychází listopadové vydání magazínu Vrchlabinky. Na jeho titulní stránce je fotka Libora Duška pocházející z jeho výzkumných antropologických cest po Vachánu na pomezí Afghánistánu a Pákistánu. Kromě titulního rozhovoru s ním Vrchlabinky na 36 stránkách nabízejí opět porci pestrého čtení pro všechny. A o čem to bude tentokrát?

Od října došlo ve Vrchlabí k zásadní změně v oblasti svozu komunálního odpadu. Služby města Vrchlabí už vyvážejí černé popelnice se směsným odpadem jen jednou za dva týdny. Co si město od tohoto opatření slibuje a jak si na tom Vrchlabáci ve třídění odpadů stojí, přibližuje v rozhovoru místostarosta Alfred Plašil.

Práce v dětském domově je velmi psychicky náročná. Své o tom ví i ředitelka vrchlabského dětského domova Alena Dědečková. Co ji pro tuto práci motivuje, co ji „nabíjí“? S jakými nástrahami se potýkají děti z dětských domovů?

V dnešním zrychleném a mnohdy nepřehledném světě lidé stále více čelí dezinformacím, ale i nástrahám různých podvodníků. Nejvíce ohroženou skupinou jsou pak senioři. Jejich „handicapem“ je důvěřivost, ale i menší znalost moderních technologií a zákonitostí ve virtuálním světě. K alespoň částečnému odbourání tohoto deficitu jim pomáhá řada speciálních programů. Jeden takový ve Vrchlabí pomáhá realizovat i pedagožka Markéta Jüptnerová.

Dolní Brannou asi každý Vrchlabák zná. V obci je poměrně život a koná se zde mnoho akcí. Ne za všemi, ale za mnoha z nich stojí dvě ženy, Markéta Čejpová a Anna Radoňová Pilgrová. O počinech a akcích jako je například workoutové hřiště, Mikuláš na louce, Cyklopožehnání si obě dámy povídaly s kolegou Antonínem Kašparem.

Uvnitř vydání jsou i prezentace podniků Škoda Auto či Hilding Anders, které přinášejí informace o tom, co se u nich děje, nebo jaké mají plány do budoucna.

Věříme, že v tomto pestrém výběru rozhovorů a témat si každý čtenář najde to svoje. Krásné podzimní dny a inspirativní čtení přeje redakce Vrchlabinek.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv Libora Duška, Antonín Kašpar, archiv Vrchlabinek