Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Stávka ve Vrchlabí: Které školy zůstanou v pondělí 27. listopadu zavřené?

23. 11. 2023

page.Name
Na pondělí 27. listopadu vyhlásily školské odbory celodenní výstražnou stávku základních, středních a mateřských škol. Ve Vrchlabí se k aktivní stávce připojí jen základní školy na Liščím kopci a na náměstí Míru či gymnázium, naopak mateřské školy zůstanou otevřené.

„U nás se stávky zúčastní více než 90 procent všech zaměstnanců. Výuku nezajistíme, jídelna bude mimo provoz, pouze v rámci školní družiny se postaráme o žáky 1. až 3. ročníků,“ uvedl pro web Vrchlabinky.cz ředitel základní školy na náměstí Míru Petr Jindřich. Druhá velká vrchlabská škola, základní škola Školní bude podle vyjádření jejího ředitele Jaroslava Plevy uzavřena kompletně, nezajistí tedy ani provoz školní družiny pro nejmladší školáky.

Základní škola Horská naopak zůstane otevřena a bude v ní probíhat běžná výuka. Ředitel školy Jaroslav Sogel však alespoň napsal otevřený dopis, v němž rodiče informoval o svém pohledu na situaci ve školství. Obsáhlé zdůvodnění pro stávku na webu vrchlabského gymnázia publikoval i jeho ředitel Martin Vlášek. Nicméně i zde je verdikt jasný: v pondělí zůstane celá škola uzavřena.

V mateřských školách je však situace zcela opačná. Přestože většina z členů učitelských sborů s požadavky odborů na změny ve školství souhlasí a podporuje je, v pondělí budou mateřské školy ve Vrchlabí otevřeny a bude v nich běžný provoz. Vyplývá to z vyjádření jejich ředitelů či informací na webech školek.

A o co v celé záležitosti jde? Odboráři se především domáhají více peněz pro školství. Kritizují také to, že má o dvě procenta klesnout objem peněz na výdělky nepedagogických pracovníků ve školství. Zároveň se jim nelíbí návrh nařízení vlády, který by měl snižovat maximální počty hodin výuky financované ze státního rozpočtu. Ministr školství Mikuláš Bek v reakci uvedl, že řada argumentů či obav, které zaznívají kolem školství ve veřejném sektoru, je neopodstatněná. Příští rok podle něj nebude žádná změna ve financování asistentů pedagoga. Stát také nechce omezit financování nepedagogů, diskuze se vede o nefinancování neobsazených míst. Resort má navíc přislíbenou finanční dotaci z rozpočtové rezervy státu.

Jiří Štefek, MŠMT, ČTK
jiri@vrchlabinky.cz
Ilustrační foto: Zdeněk Horák