Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

18°

Zítra

21°

Svátek má

Apel starosty k návštěvníkům Vejsplach: Pojďme se na tom trošku podílet

1. 12. 2023

page.Name
Zanedlouho začne zima a s ní i období venkovních zimních sportů, na které se mnozí z vás – mě nevyjímaje – velice těší. Jednou z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších aktivit je běžecké lyžování. Přírodní podmínky v okolí Vrchlabí máme jedinečné. Musí být ale splněn základní předpoklad – musí napadnout sníh. A to už je trochu problém. Paní Zima si v posledních dvou dekádách s námi začala nehezky zahrávat a pořádné zimy, které já ještě pamatuji ze svého dětství či dospívání, už jsou vzácností. Vzácné už proto nejsou Vánoce na blátě, ale ani skutečnost, že první pořádný sníh napadne až v polovině ledna.

Tato skutečnost je pro nás sportovce, ale i pro provozovatele lyžařských areálů, velice nepříjemná. Nicméně v dnešní době už jsme schopni s tím něco dělat a těmto nepříznivým podmínkám se přizpůsobit. To je příklad i lyžařského areálu ve Vejsplachách, z něhož se stalo vyhlášené centrum běžeckého lyžování nejen pro naše město, ale i lidi z blízkého či vzdáleného okolí. Jeho provozovatelé totiž umí rozmarům počasí čelit a jsou schopni zajistit podmínky pro lyžování i v situacích, kdy jsou všude v okolí holé stráně. Mají můj hluboký respekt a vděk a jsem moc rád, že je tady máme.

Ale každá zábava něco stojí. Platí to i pro areál ve Vejsplachách. Jeho provoz a údržba běžeckých tratí nikdy nebyly zadarmo. Byla potřeba vyrábět umělý sníh, rolbovat, svítit a tak dále. Město Vrchlabí považovalo a stále považuje zdejší areál za místo volnočasového vyžití pro své obyvatele, a proto se vždy z velké části podílelo i na jeho nákladech. V posledních dvou letech však výše těchto nákladů začala prudce růst a celý projekt se dostal do fáze, kdy již není ufinancovatelný pouze z prostředků města či sponzorských darů. Hledali jsme proto řešení, jak zajistit jeho udržitelnost.

Ze zvažovaných variant jsme se rozhodli pro zpoplatnění parkování. V této věci ale nejsme žádní průkopníci. Za parkování u areálů se platí již na řadě míst a je zřejmé, že z takového řešení se stává trend, k němuž se přidají i další místa. Pro rozhodnutí zpoplatnit parkování hovořil i fakt, že nelze vybírat peníze za užívání běžeckých tratí.

Předstupujeme tedy před lyžařskou veřejnost nejen z Vrchlabí, ale i jeho okolí s prosbou „pojďme se na tom trošku podílet“. Přejeme si totiž, aby areál fungoval i v dalších letech a nadále poskytoval prostor pro vyžití široké lyžařské veřejnosti. Apelujeme na dobrou vůli a sportovního ducha. Nechceme nikoho nutit, aby za něco platil, ale aby byl ochoten na něco přispět. I nadále totiž bude zachována varianta, že ten, kdo přijde do areálu pěšky nebo bude využívat tratě bez potřeby parkování pro svůj vůz, může zde i v budoucnu lyžovat zadarmo. Zavedením parkovného se své zodpovědnosti a podílu na chodu areálu nezříká ani město Vrchlabí. I nadále budeme přispívat na jeho provoz z městského rozpočtu nemalou částkou.

Vážení spoluobčané, milí sportovci, věřím, že si všichni společně uvědomujeme nutnost tohoto opatření. Budu rád, když zachováte přízeň areálu ve Vejsplachách i nadále a svým příspěvkem umožníte jeho další fungování. Mockrát vám děkuji a těším se na setkání v bílé stopě. Skol!

Jan Sobotka, starosta Vrchlabí
Foto: Jiří V. Novotný