Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Prosincové Vrchlabinky zvou do Muzea Krkonoš i na běžky do Vejsplach

1. 12. 2023

page.Name
Začal poslední měsíc letošního roku a první prosincový den vychází i nové vydání magazínu Vrchlabinky, které je již 65. číslem tohoto titulu. Prosincové Vrchlabinky na 40 stránkách svého obsahu opět přinášejí pestré čtení. O čem se přičtete tentokrát?

Ve středu 1. listopadu bylo do stálého provozu pro veřejnost otevřeno nové Návštěvnické centrum Muzea Krkonoš ve Vrchlabí. Na ploše 2500 metrů čtverečních nabízí ohromnou porci exponátů všeho druhu a informací o nejvyšších českých horách, jejich minulosti a současnosti. O tom, jak toto velké dílo vznikalo a co je jeho posláním, jsme si povídali s Jakubem Šimurdou, ředitelem tohoto unikátního počinu.

Krkonoším je věnován i další velký rozhovor. Krkonošský národní park letos slaví 60 let své existence. U jeho zrodu stál v roce 1963 profesor Josef Fanta, kdy byl jmenován do funkce náměstka ředitele. Jeho působení přerušila okupace sovětských vojsk a poté v roce 1977 emigroval do Nizozemska, kde strávil třiatřicet let. Po roce 1989 se angažoval v záchraně a obnově lesů v Krkonoších. Na začátky působení v národním parku rád vzpomíná. „Bylo třeba zformulovat celkovou koncepci národního parku jako chráněného území, jedinečnost Krkonoš uprostřed Evropy,“ uvedl.

Nyní jdeme na lyže. Nadcházející lyžařská sezóna v areálu Vejsplachy přinese jednu zásadní novinku. Lyžaři, kteří do něho přijedou autem či autobusem a budou na zdejším parkovišti parkovat, budou za použití tohoto stání od prosince do konce března platit poplatek. Vybrané peníze zamíří provozovatelům areálu na přípravu a údržbu běžeckých tratí. Uvnitř Vrchlabinek přinášíme k tématu hned dva články, z nichž jeden je osobním apelem starosty Jana Sobotky.

Velkých změn v následujícím období dozná park v Hartě u Krönigovy vily a rybníčka Šiďáku. Tam, kde kdysi bývaly cesty a udržovaná zeleň, se teď daří vysoké trávě, náletovým dřevinám a padlým stromům. A jak bují divoká zeleň v jejím okolí, tak stárne a chátrá i samotná vila, která před méně než dvaceti lety bývala diskotékovým fenoménem, a to nejen v okrese Trutnov. Všichni si ji pamatují jako klub Dr. Max. Nicméně brzy nastane změna, parčík totiž čeká renovace a revitalizace s cílem využít prostor pro místní a komunitní dění. Náklady by se měly vejít do pěti milionů korun.

Vážení čtenáři, přejeme vám příjemné a inspirativní čtení. Zároveň přejeme krásné prožití adventu.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Kamila Antošová, Jakub Kašpar