Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Žebříček kvality života v Česku: Vrchlabí spadlo o 8 příček na 97. místo

13. 12. 2023

page.Name
97. místo v rámci celé České republiky a 9. místo v rámci Královéhradeckého kraje. To je výsledek Vrchlabí v žebříčku Kvality života, který pravidelně sestavuje firma Obce v datech se společností Deloitte. Výzkumníci v něm porovnávají 206 obcí s rozšířenou působností. Na prvním místě se letos (stejně jako loni) umístily Říčany, které následovala Praha a Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Z Královéhradeckého kraje na nejlepší umístění dosáhl Rychnov nad Kněžnou, který obsadil 13. příčku.

Autoři žebříčku využívají data Českého statistického úřadu, Úřadu práce ČR i dalších institucí. Index zahrnuje desítky parametrů k úrovni zdraví, životního prostředí, dopravního spojení, dostupnosti zdravotní péče či služeb, podmínek pro práci, bydlení a vzdělání i vztahů mezi lidmi.

Vrchlabí bylo v loňském roce na 89. místě, letos si tak pohoršilo o 8 míst. Ještě hůř než Vrchlabí je na tom Trutnov nebo Dvůr Králové nad Labem. Hradec Králové naopak obsadil 20. příčku, ale například sousední Jilemnice je na 47. místě.

Z jednotlivých ukazatelů vyplývá, že hodnocení Vrchlabí nejvíce sráží dostupnost praktických lékařů, finanční dostupnost bydlení či nabídka pracovních příležitostí prezentovaná jak Úřadem práce či komerčními portály. Naopak relativně slušných výsledků dosahují indexy dostupnosti mateřských škol, počtu restaurací či hustoty silniční sítě.

Skokanem roku je letos podle žebříčku Cheb, který si v žebříčku polepšil o 85 pozic, a je tak nyní na 84. místě. Naopak nejvíce si v porovnání s předchozím ročníkem žebříčku pohoršily západočeské Nýřany, a to o 68 pozic na 150. místo.

Kompletní výsledky Vrchlabí podle jednotlivých hledisek je možné vidět ZDE.

Jiří Štefek, Obce v datech
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: archiv redakce