Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Říjnové Vrchlabinky: Výročí nemocnice, práce v rozhlase i dumpster diving

2. 10. 2023

page.Name
Vrchlabská nemocnice letos na podzim oslaví rovné půlstoletí od chvíle, kdy byl otevřen nový hlavní pavilon. Říjnové Vrchlabinky, které dnes vycházejí, zcela logicky nemohly toto důležité výročí opomenout a věnují mu kromě kromě dvou článků i titulní stránku. Na ní se usmívá malá Renatka (dnes paní Nunová), která se v této nemocnici narodila, ale dnes v ní i pracuje. Říjnové vydání Vrchlabinek je opět tradičně pestré a o čem si na 40 stránkách obsahu přečtete tentokrát?

V prvním patře vrchlabského Kulturního domu Střelnice již třetím rokem sídlí nezisková organizace Včela Krkonoše. Tato zapsaná společnost pořádá pro dospělé různé umělecké kurzy, meditace, ale i akce, jako je KnihoHRANÍ či Deskohrátky. Zakladatelka Včely Pavla Jordánková v rozhovoru pro Vrchlabinky vzpomíná na začátky této společnosti, popisuje její fungování a přemítá nad plány do budoucna.

Při vyslovení jména Jana Gulda asi zbystří všichni posluchači Českého rozhlasu a především Radiožurnálu. Ano, známá moderátorka a reportérka této stanice poskytla Vrchlabinkám rozhovor o tom, jak to v rádiu chodí a co všechno tato práce obnáší. A co má společného s naším městem? Tak vězte, že se zde narodila a jako malá tu prožila i několik let.

Nyní se zastavme u další významné události právě začínajícího měsíce. Krkonošské muzeum ve Vrchlabí, které se nachází v prostorách augustiniánského kláštera z osmnáctého století, začátkem října 2017 uzavřelo své dveře veřejnosti. Od té doby tam probíhaly rozsáhlé rekonstrukce jak samotného kláštera, tak expozic a vedle kláštera vyrostla nová – Vrchlabáky hodně diskutovaná – přístavba nového vstupu. Ve čtvrtek 19. října se nové expozice v klášteře slavnostně otevřou veřejnosti a po šesti letech stavebních prací začne běžný provoz.

Během zářijového Food Swapu v areálu letního kina Tripsi prezentoval Áron Tkadleček ve své přednášce fenomén dumpster divingu, což je vybírání věcí z popelnic a jejich další spotřeba. Rozhodli jsme se, že ho vyzpovídáme a zjistíme více o tomto fenoménu.

To však není všechno. V dalších materiálech se dočtete i o novinkách z vrchlabského Aquacentra nebo nové iniciativě Vrchlabí nepráská, jejímž cílem je vymýcení zábavní pyrotechniky v našem okolí.

Inspirativní čtení pro čas přicházejícího podzimu přeje redakce Vrchlabinek.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv Nemocnice Vrchlabí, Aleš Jordánek, archiv Jany Guldy, Jiří Štefek