Čtvrtek

18. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Začíná nová doba: Vrchlabí nepráská

25. 10. 2023

page.Name
Časy, kdy se při různých příležitostech konaly ohňostroje anebo lidé utráceli nemalé sumy za rachejtle a další pyrotechniku, už jsou minulostí. Lidé totiž sami zjistí, že odpalování petard není nic jiného než zbytečné vyhazování peněz, které kromě chvilkového potěšení nic dobrého nepřináší. To je vize, s níž vstupuje na scénu iniciativa Vrchlabí nepráská.

Je to každoroční kulisa (nejčastěji) v okamžicích, kdy začínají ubíhat první vteřiny a minuty nového roku. Do nebe prudce startují stovky barevných světlic, které se záhy rozprsknou na desítky třaskavých světélek. Na zemi pak dochází k explozím stejně nemalého počtu dělobuchů či petard, mezi nimiž prýští světélka z různých jiskřivých fontán a dalších rozličných druhů zábavní pyrotechniky. Všude je neskutečný rachot, že člověk neslyší vlastního slova a je rád, že mu nějaká petarda nevybuchne pod nohama nebo za zády. Zvířata vyjí o sto šest, a přestože jsou mnohá doma v bezpečí, třesou se jak ratlíci a lezou pod gauč nebo do botníku.

Uběhne několik desítek minut a je po všem. Obloha, kterou ozařovaly stovky světel, zase potemní a vzhůru k nebi stoupá nevábně zapáchající dým ze spálených uhličitanů, chlorečnanů či sirného prachu. Na zemi však zůstávají haldy barevného odpadu, ke kterým se už nikdo nezná.

Zhruba takto vypadaly a vypadají oslavy příchodu nového roku ve většině měst České republiky. V minulosti to takto vypadalo i ve Vrchlabí. Mezi některými Vrchlabáky však začal sílit názor, zda je takové odpalování pyrotechniky ve městě opravdu nezbytně nutné a bylo by možno se bez něj obejít. A co víc, zda by nebylo žádoucí obyvatele přimět, aby od užívání pyrotechniky zcela upustili. Zhmotněním těchto názorů se stala iniciativa Vrchlabí nepráská.

„Začal jsem o tom přemýšlet a bavit se o tom se stejně smýšlejícími lidmi po loňském Silvestru. V centru města byl na přelomu roku velký bordel, strašný rámus, spousta odpadu a v bytech spousta vyděšených zvířat,“ vypočítává Tomáš Vrbata, městský zastupitel a předseda Výboru pro životní prostředí. „V následujících dnech a týdnech jsem sledoval sociální sítě a všiml jsem si, že v názoru na užívání zábavní pyrotechniky je společnost rozdělená. A dokonce už začaly převažovat názory, že to není pravé ořechové a že lidi si uvědomují negativa této zábavy. A to nemluvím o tom, že to je velice drahá záležitost, která přináší jen chvilkové potěšení,“ dodává Vrbata.

Se svými kolegy a spolupracovníky v rámci Výboru pro životní prostředí proto Vrbata přišel s nápadem poukazovat na veškerá negativa, která nese odpalování zábavní pyrotechniky, a udělat z toho i velké nosné téma iniciativy Vrchlabí bez odpadu. „Začali jsme se tím vážně zabývat a připravovat konkrétní kroky. Jedním z prvních hmatatelných výstupů bylo usnesení zastupitelstva, že tady ve Vrchlabí zábavní pyrotechniku nechceme. Složitější to je s legislativou, která nám úplně nepomáhá. V Česku takový zákon, který by to zcela zakázal, není. Takže jsme se rozhodli, že půjdeme cestou osvěty,“ říká Vrbata.

V rámci této osvěty starosta města Jan Sobotka napsal oficiální dopis všem ubytovatelům, ale i prodejcům pyrotechniky, v němž je informoval o celé aktivitě a apeloval na ně, aby se k této iniciativě připojili a nečinili kroky, které jdou pro ní. „Prodejců pyrotechniky tu je několik desítek včetně velkých obchodů. Snažíme se je přesvědčit, ať tento druh zboží ani nenaskladňují, protože ho Vrchlabáci stejně nebudou kupovat,“ přibližuje Vrbata svoji vizi a cíl. Je mu ale jasné, že lidé chtějí na přelomu starého a nového roku nějakou zábavu. „Rozhodli jsme se proto, že jim nabídneme alternativu, která je šetrnější k lidem, přírodě i zvířatům. A tou bude laserová show, která proběhne na Silvestra večer a bude součástí větší kulturní akce, kterou bude moderovat Petr Ticháček,“ představil záměr.

Pro tento svůj plán iniciativa Vrchlabí nepráská získala řadu známých osobností včetně starosty Jana Sobotky, ředitele vrchlabské nemocnice Michala Mrázka, náměstka ředitele Správy KRNAP Jakuba Kašpara a dalších. Ti s organizátory natočí videomedajlonky, které budou prezentovány na sociálních sítích a promítány široké veřejnosti. Během podzimu povede iniciativa osvětovou kampaň, kterou završí právě laserová show na náměstí. „Chystáme komunikaci s ubytovateli a prodejci, do celého projektu zapojíme školy. Naším cílem je říkat, že ohňostroje a pyrotechniku ve Vrchlabí nechceme a že nabízíme alternativu. Chceme, aby Vrchlabáci pochopili, že pyrotechnika je zábava z minulého století. Je drahá a jediné, co z ní zbude, je jen hnusný chemický odpad,“ říká Vrbata.

Šéf Výboru pro životní prostředí si je vědom, že to není běh na krátkou trať a že pyrotechnika má své zastánce, notabene když v řadě měst radnice pořádají veřejné ohňostroje placené z městských rozpočtů. „Jak se k pyrotechnice a její eliminaci staví v jiných městech, nevím. Nesleduji to. Ale já chci přinést nový trend a být v něm na špici. Chci, aby nás a Vrchlabí ostatní následovali,“ uzavírá Tomáš Vrbata.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Ilustrační foto: Vrchlabí nepráská