Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Klíčová je pro nás oblast vzdělávání, říká šéf vrchlabské Škodovky Ivan Slimák

11. 8. 2023 Komerční sdělení

page.Name
Vrchlabský závod Škoda Auto loni v listopadu zavedl dvacetisměnný provoz, čímž zvýšil svoji roční výrobní kapacitu automatických přímo řazených převodovek DQ 200 na 690 tisíc kusů. Podle vedoucího vrchlabského závodu Ing. Ivana Slimáka, Ph.D., je Škoda Auto rovněž velmi aktivní i v řadě projektů spojených se společenským a kulturním rozvojem Vrchlabska a jeho okolí. Vrchlabský závod podle Ivana Slimáka však není jen doménou pro muže. „Závod společnosti Škoda Auto už dávno není jen mužskou záležitostí a ženy u nás mají dveře otevřené. Máme řadu programů na profesní rozvoj žen, při němž se bere ohled i na sladění kariéry a osobního života.“

Prázdniny a čas dovolených jsou v plném proudu. Jak trávíte letošní léto vy?
S manželkou obvykle rádi jezdíme na inline bruslích v Německu, a to buď na jihu od Berlína u města Jüterborg, nebo pak u Lužických jezer u města Bautzen. Letos k bruslím plánujeme ještě i turistiku v Nízkých Tatrách, odkud pochází moje rodina, a se známými do Norska za polární kruh.

První polovina letošního roku je za námi. Jak ji hodnotíte, jak se vrchlabskému závodu Škoda Auto dařilo a jak se podnik vypořádal se současným ekonomickým vývojem České republiky včetně všech jeho nástrah a negativních faktorů?
Koncem roku 2022 jsme nabrali nové pracovníky z důvodu zvýšené poptávky po našich převodovkách a školili je v tréninkovém centru i přímo u strojů a zařízení. Nové zakázky byly jak pro modely Škoda, tak i pro modely značek Volkswagen, Audi a Seat. Bojovali jsme s dodávkami řídicích jednotek pro naše automatické převodovky, ale i s dodávkami výkovků či hliníkových dílů. Stalo se tak proto, že někteří naši dodavatelé měli problémy se rychle přizpůsobit výraznému nárůstu naší výroby a první polovina roku tak byla náročná nejenom pro výrobu, ale i pro útvary jako logistika, kvalita, personalistika a další. Navzdory tomu všemu jsem ale přesvědčen, že závod Vrchlabí výrazně přispěl k hospodářským výsledkům značky Škoda i koncernu VW.

Máte dostatek zaměstnanců, nebo stále nějaké nové poptáváte?
Škoda Auto ve Vrchlabí má v současnosti přes 1250 zaměstnanců, a to i díky tomu, že jsme v minulém roce přešli na 20směnný provoz a potřebovali jsme nabrat nové zaměstnance. Jako zaměstnavatel se snažíme nabízet atraktivní podmínky, jako je například atraktivní finanční ohodnocení, flexibilita a spousta dalších benefitů. Dále je tu pak samozřejmě i možnost podílet se na zajímavých projektech. Zároveň úzce spolupracujeme se středními a vysokými školami. Naši odborníci a odbornice přednáší na vysokých školách, spolupracujeme na výzkumných projektech a darujeme učební pomůcky. Kontakty se studenty navazujeme i přes placené stáže, závěrečné práce, studentské projekty a soutěže. Absolventy zaškolíme do odborných témat a mohou se u nás dále vzdělávat a růst.

Podívejme se nyní detailněji na některé události. Od loňského podzimu jste zavedli 20směnný provoz. Můžete toto opatření popsat konkrétněji včetně jeho dopadu na výrobu?
Dvacetisměnný provoz jsme zavedli od 1. listopadu loňského roku po jednání s koncernem a Odbory KOVO. Stalo se tak z důvodu vysoké poptávky po automatických přímo řazených převodovkách DQ 200. Znamená to, že výroba probíhá ve dvaceti směnách, sedm dní v týdnu. Doposud zaměstnanci pracovali během 15 směn, to znamená 3 směny za den, 5 dní v týdnu. Roční kapacita výroby se nám tady tak navýšila z původních 550 tisíc na 690 tisíc převodovek.

Zůstaňme ještě u léta, ale už z jiného úhlu pohledu. Během prázdnin v našem městě probíhá akce Vrchlabské hudební léto, které Škoda Auto podporuje. Jak se vám tato akce líbí a byl jste se na některém koncertu podívat?
Na Vrchlabském hudebním létě jsem se byl v minulosti podívat. Akce se mi moc líbí a myslím, že stojí za to ji navštívit.

Dalším počinem, který si zaslouží velkou pozornost, je výstava Energie a civilizace. Můžete ji našim čtenářům více přiblížit a představit?
Unikátní výstava Energie a civilizace k nám zavítá od 23. srpna do 13. září. Jedná se o putovní výstavu, která je postupně k vidění v celkem sedmi městech po celé České republice. A my jsme rádi, že Vrchlabí bude jedním z nich. Na 22 velkoformátových panelech autoři výstavy vybízejí návštěvníky, aby se zamysleli nad tím, jak energii využíváme a jak mohou naše chování a postoje ovlivnit budoucnost. Uvítali jsme, že na dvou panelech bude prezentovat svoje aktivity k tématu také město Vrchlabí, se kterým na projektu spolupracujeme, a náš vrchlabský závod Škoda Auto. Výstava, která bude umístěna přímo v prostoru náměstí T. G. Masaryka ve Vrchlabí, je volně přístupná a díky nasvícení využívajícímu solární energii k vidění i v noci. Srdečně zveme na její prohlídku!

Které další aktivity v našem městě a jeho okolí Škoda Auto ve spolupráci s Nadačním fondem Škoda Auto podporuje? Budete v tom pokračovat i do budoucna?
Klíčová je pro nás oblast vzdělávání. Tu podporujeme prostřednictvím celé řady aktivit. Za všechny zmíním dvě: pod taktovkou Nadačního fondu Škoda Auto letos probíhá již druhý ročník komplexního programu podpory regionálních základních škol Vrchlabska a Jilemnicka, který se soustředí na vedení škol i projektovou výuku. Vedle toho také letos odstartovala intenzivní spolupráce s místními mateřskými školami, kde to všechno, jak víme, začíná. Další oblastí, na kterou se soustředíme, je životní prostředí. Zde spolupracujeme zejména se Správou KRNAP a rozvíjíme čistou mobilitu prostřednictvím elektrokol pro místní samosprávy a horské strážce Správy KRNAP a také formou podpory sdílených kol ve Vrchlabí. A v neposlední řadě musím zmínit naši podporu místního kulturního života a dědictví. Přínos kultury a kreativního odvětví obecně je pro hospodářskou konkurenceschopnost a atraktivitu regionů nezanedbatelný. Právě kulturní dědictví představuje klíčový prvek vzhledu a identity měst a bývá častým objektem zájmu městské turistiky.

V posledních letech jsme v regionu zaznamenali celou řadu nových tematických grantových výzev.
Ano. Nadační fond Škoda Auto pravidelně tyto grantové výzvy vyhlašuje ve všech regionech, ve kterých má Škoda Auto své výrobní závody. Granty mají za cíl podpořit například rozvoj občanské společnosti, kvalitu a nabídku volnočasových a vzdělávacích aktivit pro děti a dospívající nebo sociálních služeb či zvýšit bezpečnost na místních silnicích. Ve všech těchto aktivitách chceme určitě pokračovat i nadále a dělat z Vrchlabska a Jilemnicka ještě lepší místo pro život.

Chtěl byste na závěr něco vzkázat čtenářům Vrchlabinek?
Možná bych se obrátil na dámy čtenářky a pozval je na některou z bezplatných prohlídek, které pravidelně pořádáme. Měli jsme velký úspěch s již několikátou prezentací Odbornice do škol, během níž naše kolegyně představují žákyním základních škol, jak to u nás chodí a jaké uplatnění nabízíme zvláště ženám, od administrativy přes zázemí výroby až po samotnou výrobu. Závod společnosti Škoda Auto už dávno není jen mužskou záležitostí a ženy u nás mají dveře otevřené, máme řadu programů na profesní rozvoj žen, při němž se bere ohled i na sladění kariéry a osobního života. Takže jménem celého našeho kolektivu zveme ženy a dívky, aby se k nám přišly podívat a třeba zde našly svou budoucí kariéru, která jim pomůže zlepšit život. Těšíme se na vás!

(komerční sdělení ŠKODA AUTO)