Čtvrtek

18. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Srpnové Vrchlabinky: chovatel papoušků, pivní slavnosti i šéf Škodovky

1. 8. 2023

page.Name
Vrchlabinky začínají šestý rok své existence a právě dnes mezi své čtenáře vypouštějí srpnové vydání, které je opět natlakované zajímavým čtením na druhou polovinu prázdnin. A o čem si budete moci na 36 stranách počíst tentokrát?

Titulní stranu (a jeden z rozhovorů) jsme tentokrát věnovali chovateli papoušků Vladimíru Vencovi. Přestože on pracuje již téměř tři desítky let v gastronomii, ale jeho největší vášní je chov papoušků. V rozhovoru popisuje, jak se k této své zálibě dostal a jak náročný – finančně i časově – chov těchto opeřenců je.

Stejně jako každý rok, tak i letos přinášíme velký bilanční rozhovor se šéfem místního závodu Škoda Auto Ivanem Slimákem. Vrchlabský závod Škoda Auto loni v listopadu zavedl dvacetisměnný provoz, čímž zvýšil svoji roční výrobní kapacitu automatických přímo řazených převodovek DQ 200 na 690 tisíc kusů. Podnik je rovněž velmi aktivní i v řadě projektů spojených se společenským a kulturním rozvojem Vrchlabska a jeho okolí. Přečtěte si rozhovor a dozvíte se více.

Nyní otočme list a věnujme se kultuře a pivu. Hlavním programovým šlágrem letošního 25. ročníku Krkonošských pivních slavností bude koncert ostravské kapely Buty. Její zakládající člen a bubeník Richard Kroczek v rozhovoru pro Vrchlabinky vzpomíná na začátky kapely a srovnává tehdejší dobu s tou současnou, ale též prozrazuje, co jméno Buty vlastně znamená.

Víte co je to slam poetry? Že ne? Tak vězte, že je to umělecký žánr na pomezí divadla a poezie. Performeři si mohou během vystoupení pohrávat s rytmem, pohybem nebo třeba výraznou mimikou. O tom, kdo vyhraje, rozhodují diváci. Někteří slameři jsou zároveň i improvizátoři. Mezi ně patří i Radka Grohová, která vystupuje pod uměleckou přezdívkou Bradka. A právě ona umožnila čtenářům Vrchlabinek nahlédnout do zákulisí slam poetry.

Tím však obsah srpnového vydání Vrchlabinek zdaleka není vyčerpán. Dočtete se v nich i o službách, které poskytuje zdejší Diakonie dětem, které mají poruchu autistického spektra nebo opožděný vývoj. Vrátíme se též ke Dni otevřených dveří společnosti Devro nebo výpravě Matizem kolem republiky.

Zkrátka srpnové číslo na napěchováno zajímavým čtením, ze kterého si vybere každý.

Krásnou druhou polovinu prázdnin přeje redakce Vrchlabinek.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Petr Ticháček, ŠKODA AUTO Storyboard, Buty, archiv Diakonie, Slam Poetry CZ