Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

13°

Svátek má

Namche? Je to hračkářství pro dospělé, říká Soňa Boštíková

17. 2. 2023

page.Name
Máte rádi skály a lezení po nich? Nebo sníte o výstupu na nějakou vysokou horu? Anebo jste propadli vášni skialpinismu či výšlapům na sněžnicích? Tak vězte, že dříve než vyrazíte za těmito dobrodružstvími, by nebylo od věci navštívit obchod Namche v centru Vrchlabí. Protože tam seženete úplně všechno, co k tomu potřebujete.

Když vstoupíte do obchodu Namche v 1. patře vrchlabského obchodního domu Alfa (dříve Magnet), jako mávnutím kouzelného proutku se ocitnete v prostředí, ze kterého doslova sálají hory, skály, ledovce, sníh, ale také adrenalin, dobrodružství a odvěká lidská touha plnit si sny a posouvat hranice svých možností.

V tomto obchodě na ploše 400 metrů čtverečních totiž vše potřebné najde úplně každý, kdo se chystá zdolávat skály, alpské či himálajské velikány anebo plánuje vyrazit na skialpové túry na hřebeny Krkonoš. „Je to hračkářství pro dospělé,“ říká s úsměvem Soňa Boštíková, spolumajitelka obchodu a známá česká horolezkyně, která má na svém kontě mnoho nejen himálajských velikánů, ale je stále i držitelkou českého výškového rekordu žen.

A lépe to snad ani charakterizovat nemohla. Protože všude, kam se podíváte, jsou vystaveny skialpové lyže, sněžnice, přilby, batohy, oblečení všeho druhu, ale i potřeby pro horolezce jako šrouby do ledu, cepíny, mačky a tak dále. Zkrátka, vše, co hrdlo ráčí a co je pro tyto adrenalinové sporty potřeba.

Cesta z Moravy do hor
Když se tato rodačka z moravských Boskovic rozpovídá o horách a horolezectví, úplně jí září oči. Je vidět, že je ve svém živlu a hory jsou pro ni celoživotní láskou. Do Krkonoš se dostala oklikou z Prahy, kde studovala a později i sama učila na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (FTVS). „Měla jsem v sobě touhu stále něco zkoušet. Dělala jsem atletiku, patřila jsem do trampské osady, měla jsem ráda kombinaci tramping s přírodou a vandrováním. Na FTVS jsem se pak dostala k lezení. Líbilo se mi na tom, že stále jste venku a podáváte náročné výkony,“ vypočítává Soňa Boštíková, zatímco po očku sleduje ruch ve svém obchodě a tu a tam svým zákazníkům něco poradí či vysvětlí.

Svoje velké horolezecké sny si začala plnit před třemi dekádami, když začala zdolávat velikány v Alpách a odsud zamířila rovnou do Himálají. „Poprvé jsem se dostala v roce 1995 na sedmitisícovku Pumori. Pak jsem se přidala k týmu jičínských horolezců Himalaya 8000 a ti mě v roce 1998 přibrali do výpravy na Makalu, což je pátá nejvyšší horu světa,“ vzpomíná. Právě zdoláním této hory se Soňa Boštíková zapsala do dějin jako první žena, která při výstupu nepoužila kyslík, a zároveň posunula český výškový rekord žen. „Mohlo to vypadat jako velké sousto, ale mně tam bylo dobře na duši,“ dodává. Hor se nikdy nebála, strach měla jen při zdolávání skal. „Teď, když už mám děti, to je jiné,“ přiznává tato energická žena, která je mimo jiné i autorkou či spoluautorkou knih Vysokohorská turistika, Droga zvaná výška či Lezení na umělých stěnách.

Vzor? Vesnice v Nepálu
Ale vraťme se k obchodu jménem Namche. K němu se Soňa Boštíková se svým tehdejším partnerem Josefem Šimůnkem dostali, když je oslovili jejich přátelé, kteří si chtěli v roce 1998 otevřít obchod s outdoorovým vybavením na Malé Straně. Chyběla ještě drobnost – vymyslet pro něj jméno.

Šimůnek nakonec vybral název Namche. „V horách v Nepálu je vesnice, která se jmenuje Namche Bazar. Je ve výšce 3440 metrů nad mořem a je to takové velké obchodní centrum. Namche symbolizuje místo, kde všechno najdete a kde všechno zařídíte. Například šerpíci si tam chodí kupovat vybavení. Lidé z údolí tam chodí prodávat rýži, kterou vypěstují. Každý víkend se tam konaly trhy. A nám se to jméno líbilo, takže jsme se rozhodli právě pro toto jméno,“ říká Soňa Boštíková. Ta si vzpomíná, že v začátcích obchodu byla taková „holka pro všechno“. Po pár letech se pak obchod přestěhoval z Malé Strany na Palmovku a v jeho rámci byla založená i lezecká škola. Na Palmovce obchod skončil před třemi roky a po kratičkém intermezzu v Hloubětíně byl znovu otevřen minulý rok v Karlíně.

To už ale Namche působilo i ve Vrchlabí. „Když se narodily děti, pendlovala rodina mezi Prahou a Špindlem, i do školy chodily děti do Špindlu. Po rodinném rozchodu jsem se už sama s dětmi stěhovala do Vrchlabí. Najednou jsem cítila, že tohle je město, kde je dobře a kde jsou lidi, kteří mají hory rádi. Vnímám tady velice dobrou energii. V létě 2020, kdy jsme rozpustili tým a zavřeli prodejnu na Palmovce, jsem v Namche zbyla jen já, samotná. Tak jsem vymetla kostlivce ze skříně a celé si to postavila znovu, nový software, nový tým, časem i nový obchodní partner. Ve Vrchlabí jsme začínali rovnou tady v těchto prostorách, jen co skončil obchod Kuchyňka. Ale kvůli covidovým uzávěrám byl rozjezd velmi pomalý, zpočátku jsme tu fungovali jen jako sklad a výdejna e-shopu. Oficiálně jsme otevírali v létě 2021,“ vypočítává historii svého vrchlabského obchodu.

V něm se jí podařilo sestavit tým, který v současnosti čítá čtyři lidi plus servisní technik. Samotná Soňa Boštíková pak řídí obchod jak ve Vrchlabí, tak i v pražském Karlíně a mezi oběma městy pravidelně pendluje. „Já jsem hlava a srdce obou obchodů, nápady jsou ode mne, ale tým skládám tak, abychom byli na stejné vlně,“ říká.

A jak se jí podařilo sestavit tým? „Hledáte člověka, který má rád hory a aktivní pohyb, ale nepotřebuje být furt venku. Musí být otevřený učit se novým věcem a být přátelský jak do kolektivu, tak k lidem,“ vypočítá svoje krédo. Přijďte se o tom přesvědčit i vy sami. Návštěva obchodu Namche za to opravdu stojí.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Valin Spusta, Petr Ticháček