Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Nízkopříjmové rodiny mohou žádat o příspěvek na kroužky pro děti

22. 9. 2023

page.Name
V době vysoké inflace a klesajících reálných mezd se řada rodin dostává do situace, kdy musí omezovat zbytné výdaje, například na volnočasové aktivity pro děti. Pomoci jim má iniciativa České rady dětí a mládeže s názvem Darujeme kroužky dětem, do které se od letošního školního roku zapojil v regionech Mladoboleslavska, Rychnovska a Vrchlabska a Jilemnicka Nadační fond Škoda Auto (NFŠA). Projekt podpoří rodiny, které pobírají přídavky na děti, příspěvek na péči, odměnu pěstouna a taky rodiny uprchlíků z Ukrajiny, a to až do výše 2 000 korun na jedno dítě za pololetí na kroužky a náklady s nimi spojené.

Projekt „Darujeme kroužky dětem“ je určen všem rodinám v regionech, které jsou v tíživé finanční situaci a pobírají jednu z následujících forem podpory: přídavek na dítě, příspěvek na péči, odměnu pěstouna nebo příspěvek při pěstounské péči. Podpoří i děti ukrajinských uprchlíků, pobývajících v ČR na základě „Víza za účelem strpění“ či „Víza za účelem dočasné ochrany“ a s příjmem nepřevyšujícím 3,4násobek životního minima.

Proplatit je možné náklady spojené s volnočasovými aktivitami dětí mezi 3-18 lety, ať už jde o členské příspěvky, startovné, vybavení či prázdninové akce ve spojení s dlouhodobou aktivitou. Projekt funguje na principu voucherů, kdy rodič prostřednictvím jednoduché registrace požádá o příspěvek doložením potřebných dokumentů a následně si vybere, kterému poskytovateli volnočasových aktivit peníze z voucherů odešle. Výše podpory je až 2000 korun (4x500) na jedno dítě za jedno pololetí, tedy celkem až 4 000 Kč na jedno dítě ročně.

„Děti jsou naší budoucností a považuji za důležité, aby měly možnost rozvíjet se v tom, co je baví, bez ohledu na finanční status rodiny. Vzhledem k intenzivním aktivitám Nadačního fondu Škoda Auto v regionech, kde má společnost Škoda Auto své výrobní závody, jsme často v kontaktu s tamními obyvateli a víme, že řadu z nich trápí zvyšující se životní náklady i klesající reálné mzdy. Proto mám radost, že se nám povedlo navázat spolupráci s Českou radou dětí a mládeže na projektu ‚Darujeme kroužky dětem‘, který pomůže ulevit rodinným rozpočtům a zachovat dětem jejich volnočasové aktivity,“ říká k projektu ředitel NFŠA Ladislav Kučera.

Jako poskytovatelé volnočasových aktivit na iniciativě participují mimo jiné organizace Junák – český skaut či regionální základní umělecké školy, sdružení dobrovolných hasičů,  domy dětí a mládeže a řada dalších. Jejich seznam lze navíc dle potřeby jednotlivých regionů ještě dále rozšiřovat. „Moc rádi jsme se stali součástí této chvályhodné iniciativy, která umožňuje dětem plnohodnotně trávit volný čas tím, co mají rády. O to více, že je po administrativní stránce jednoduchá jak pro nás, tak pro žadatele, opravdu se není čeho bát,“ doplňuje Radek Hanuš, ředitel ZUŠ Vrchlabí, která se projektu účastní.

Příjem žádostí, které jsou anonymní, začal 28. srpna a potrvá až do 19. listopadu přes jednoduchý registrační systém Aktivní město. Více informací najdete na adrese www.darujemekrouzky.cz.

(TZ, Nadační fond ŠKODA AUTO)