Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Letošní hartecká pouť se v areálu Krönigovy vily konat nebude

6. 6. 2024

page.Name
Spousta kolotočů, atrakcí, střelnic a stánků s cukrovou vatou nebo langoši. Každoroční pouť se i letos vrací do Harty. Firma Kolotoče Janeček přijede tentokrát v termínu od 7. do 9. června, tedy o tomto víkendu. Ne všechno ale zůstává při starém.

Jak už jsme informovali v prosincovém čísle Vrchlabinek, hartecký park okolo staré budovy diskotéky Dr. Max aneb Krönigovy vily právě prochází poctivou revitalizací. „V první řadě dojde k odstranění rizikových stromů a náletových dřevin. Poškození stávajících stromů jsou opravdu velká,“ uvedl tehdy Libor Kukačka ze Spolku pro Hartu. U většiny zbylých stromů mělo dojít k odbornému ošetření, měly být uvolněny perspektivní nálety dubů a buků. Podle jeho názoru je toto šancí pro založení parku s perspektivou na dalších padesát, možná i sto let. 

Nicméně revitalizace stále není u konce. A tak se nabízí otázka – co s poměrně signifikantní částí pouti, která se vždy konala v areálu momentálně revitalizovaného parku? „V parku teď probíhá revitalizace, zatím se tam, co vím, pouze kácelo, ale je to hotová věc, takže se atrakce, které byly tam, přesunou na druhou stranu louky. Alespoň většina z nich,“ říká předseda TJ Jiskra Podhůří Roman Česánek. „Je to pozemek číslo dvě stě, je to tam, jak je ragbyové hřiště, po obou jeho stranách. Dříve atrakce běžely jen na jedné a to směrem ke staré poště,“ upřesňuje místo, kde se atrakce letos budou nacházet, Roman Česánek. Ten předsedá vrchlabské sportovní jednotě, pod kterou spadají tři kluby, jeden fotbalový, potom Hartecké ragby Mad Squirrels a nakonec klub cvičení pro všechny. „Město nám pouť umožnilo pořádat, respektive pozemky pouťákům pronajímat,“ říká Česánek. „Jinak řečeno to máme pronajaté od města a přepronajímáme to dál provozovatelům atrakcí. Tím nás město Vrchlabí sponzoruje. Takže ty peníze jsou do sportu,“ říká Česánek.

Veškeré atrakce, co se týče Hartecké pouti, provozuje firma Janeček. Hovořil jsem s Karlem Janečkem, spolumajitelem firmy. „Pouť se bude konat ve stejném měřítku jako vždy. Nemíníme žádné kolotoče ubírat,“ říká jeden ze tří bratrů, kterým pouťové zázemí patří. I přes některé změny v letošní pouti by se ale žádné atrakce rušit neměly. Provozovatelé atrakcí prý nové místo sondovali, žádné problémy – přes které by nejel vlak – se neobjevily. Podle Česánkových slov je to tak domluvené. „Atrakce akorát přesuneme již na zmíněné prostory a pouť alespoň nebude tak roztahaná. Stánky budou přímo u atrakcí, jak bývají. Nic se měnit nebude,“ říká Janeček.

Podle toho, jak Roman Česánek o celé záležitosti hovoří, změny v tradičním rozhození atrakcí by se měly týkat pouze letošního roku, pak by se vše mělo vrátit do starých kolejí. Jistá věc to ale není, nepochybně bude záležet na tom, jak dlouho se revitalizace parku potáhne či jaké se naskytnou problémy. „Zatím je to vyloženě letošní záležitost. Zatím je park stále v režimu stavby a na jejím území prostě nemohou být žádné atrakce,“ vysvětluje předseda Spolku pro Hartu Dušan Vodnárek. „Musí být zachovaná bezpečnost práce, hlavně by se tam mohlo něco stát. Pouť se tam konat nemůže,“ dokončuje myšlenku.

Vodánek sice podotýká, že není součástí dozorových orgánů, ale prý už opadl stesk z kácení velkého množství vzrostlých stromů a park začíná nabývat na přívětivé podobě. Park začíná mít první podobu toho, jak by nakonec vlastně mohl vypadat. Vznikají už první zídky a chodníčky. Většina stavebních prací by prý měla být do letošního podzimu hotová.

Znamená to tedy, že si obyvatelé Harty i Vrchlabí budou letos moci tuto akci užít bez omezení a velkých změn. Letní povyražení tak zůstává při starém. „Budeme se snažit, aby byla pouť přinejmenším tak dobrá jako loni, ne-li mnohem lepší,“ uzavírá se smíchem kolotočář Karel Janeček.

Antonín Kašpar
redakce@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Štefek