Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Dubnové Vrchlabinky: Ředitelé škol, novinky z nemocnice či taneční mistr

2. 4. 2024

page.Name
Na trzích a jarmarcích konajících se v Podkrkonoší můžeme často potkat sympatický pár, který prodává malby zdejších zajímavých míst a staveb. Jejich autorem je víchovský malíř Marek Drugáč. Jeho kresba, která přibližuje, jak před několika desítkami let vypadalo centrum Vrchlabí, zdobí titulní stránku nových Vrchlabinek. Kromě rozhovoru s tímto autorem je dubnové číslo magazínu čítající 44 stran napěchováno dalším zajímavým čtením. O čem píšeme tentokrát?

Vzdělávání a výchova mladých generací je jeden z nejdůležitějších, ale i nejnáročnějších úkolů, se kterým se každá společnost potýká. Mělo by být totiž jejím bytostným zájmem, aby děti a mládež dostaly takovou výbavu do života, která jim umožní dobré uplatnění na trhu práce, ale poskytne jim i takový sumář znalostí a návyků, aby se uměly v dnešním světě zorientovat. O školství ve Vrchlabí se v posledních letech veřejně příliš nemluvilo. Tedy alespoň do té míry, aby lidem bylo jasné, co se ve zdejších školách děje, jak to v nich chodí či kde je tlačí pata. Proto v aktuálním čísle Vrchlabinek nabízíme názory dvou ředitelů zdejších škol – ředitele základní školy na náměstí Míru Petra Jindřicha a ředitele vrchlabského gymnázia Martina Vláška.

Vrchlabská nemocnice zahájila na začátku dubna ve zrekonstruovaných prostorách provoz dvou oddělení: rehabilitační ambulance a oddělení Následné rehabilitační péče. Kromě nových prostor v nich na pacienty a zdravotnický personál čekají zbrusu nové přístroje. Byli jsme se podívat, když se vše chystalo. O všem si můžete přečíst v reportáži.

To, že do tanečních chodí mladí lidé ve věku kolem 15 až 18 let, je u nás běžné. Ne každý se však v tanečních pro mládež naučí dobře tančit nebo to třeba časem zapomene. Pro dospělé páry, které si chtějí společenský tanec oživit a lépe se ho naučit, aby si pak mohly plesové večery opravdu užít, nebo prostě tančí rády, pořádá už pěknou řádku let kurzy tance Roman Šeda. Sám prošel tanečními kurzy a vyzkoušel si i závodní tanec. „Když jsem se naučil tančit já, zvládne to každý,“ říká.

V dubnovém čísle přinášíme několik vzpomínkových textů na nedávno zesnulého Jana Salveta a přetiskujeme některá z jeho děl. Odpočívej v pokoji, Honzo!

Život jde však dál a redakce Vrchlabinek všem přeje krásný začátek jara a inspirativní čtení.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Marek Drugáč, Jiří Štefek, Marek Sekáč, Antonín Kašpar