Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

FOTO: Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2023 získalo sedm oceněných

12. 4. 2024

FOTO: Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2023 získalo sedm oceněných 11 snímků
Ve čtvrtek odpoledne se uskutečnilo v pořadí již čtrnácté předávání Cen ředitele Správy KRNAP. Laureáty se stalo sedm význačných osobností, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách. Jsou jimi bývalý starosta Lánova Jiří Vancl, lesník a bývalý pracovník Správy KRNAP Oldřich Šimek, zakladatelé Muzea krkonošských řemesel v Poniklé Jana a Rostislav Pičmanovi, bývalý člen Horské služby Krkonoše Ludvík Strejček, sportovec a bývalý pracovník Správy KRNAP Bohumil Zemánek, bývalý majitel harrachovského panství, propagátor ochrany přírody Krkonoš Jan Nepomuk František hrabě Harrach, in memoriam. Cenu veřejnosti získal bývalý starosta Rudníka Aleš Maloch.

Smyslem tohoto ocenění je vyzdvihnout lidi, kteří svým životem a prací znamenají či znamenali přínos pro Krkonoše. „Letos rozšiřujeme pomyslnou rodinu laureátů Cen ředitele Správy KRNAP o další velmi zajímavé osobnosti. Trochu mezi nimi ční náš předchůdce Jan Nepomuk hrabě Harrach, kterému cenu udělujeme v roce 120. výročí vyhlášení první přírodní rezervace na Strmé stráni v Labském dole. Rok 1904 se do jisté míry stal mezníkem krkonošské ochrany přírody. Je mi potěšením, že cenu přijeli převzít potomci Jana Nepomuka Ernst Harrach a Jan Nepomuk Podstatzký-Lichtenstein se svým synem Michaelem,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Nominace laureátů Ceny ředitele Správy KRNAP posílala v hojných počtech veřejnost. V letošním roce Výbor vybíral ze tří desítek návrhů.

Laureáti, resp. jejich zástupci převzali z rukou ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische ceny v podobě Krakonoše (resp. květu hořce tolitovitého – Cena veřejnosti). Ty vyrobil jako drátěné plastiky Ladislav Šlechta z Harrachova technikou smyček. Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše tak, jak je známe z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo zapotřebí přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který musí být pro potřeby pletení tvárný a měkký. Výroba jednoho Krakonoše zabrala více než 30 hodin. Vzhledem k tomu, že v letošním roce byl oceněn i přímo pan Šlechta, tak z rukou ředitele Správy KRNAP dostal výjimečně broušenou vázu z dílny dalšího zdejšího řemeslníka Miloše Plecháče z Čisté u Horek.

(Správa KRNAP)
Foto: Zdeněk Horák