Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Červnové Vrchlabinky: Spolek REGO, krkonošský pamětník a biker Karel Hník

31. 5. 2024

page.Name
Vrchlabinky načaly červnovým číslem osmou desítku svých vydání. Titulní stranu a hlavní rozhovor červnového magazínu jsme věnovali Spolku historického šermu REGO, který ve Vrchlabí funguje již déle než 40 let a povídání s otcem zakladatelem Lubomírem Srnským a jeho následovníkem Jiřím Loudou bylo velmi poutavé a zábavné. Červnové Vrchlabinky tentokráte čítají 48 stran, které jsme zaplnili různorodým a rozmanitým čtivem. A o čem je tentokrát?

Pan Jiřička je letitý energický hospodář, který s neuvěřitelným nadhledem a nakažlivým humorem pokračuje v náročné práci a žije stejným životem i přesto, že mu je již více než 85 let. Je jedním z posledních žijících pamětníků Krkonoš. Život na horách a hospodaření bylo fyzicky velmi náročné a dnešní lidé? Oni by snad byli schopni umřít hlady, než aby tohle dělali,“ vypráví. Přečtěte si jeho dech beroucí příběh plný moudrosti prověřené nánosem času.

Cape Epic je nejslavnější a také nejnáročnější etapový závod horských kol na světě. Často je označován jako „Tour de France horských kol. Letos v březnu ho jel poprvé Vrchlabák Karel Hník a společně se svým parťákem Lubomírem Petrušem z týmu D2mont – Merida skončil šestnáctý. V rozhovoru pro Vrchlabinky se rozpovídal o přípravě na závod a o tom, co vše zažíval v jeho průběhu.

Spousta kolotočů, atrakcí, střelnic a stánků s cukrovou vatou nebo langoši. Každoroční pouť se i letos vrací do Harty. Firma Kolotoče Janeček přijede tentokrát v termínu od 7. do 9. června. Ne všechno ale zůstává při starém. U nás se dočtete jako letošní hartecká pouť bude vypadat.

Je to problém, o kterém se vůbec nemluví, týká se nejspíš jen omezené skupiny lidí, ale pravidelně se opakuje. Jmenuje se toulavé či bezprizorní kočky. Bývají období, kdy se jich po katastru města Vrchlabí může toulat klidně hned několik, v extrémním případě i desítky. A pak je chvíli klid. A pak se to zase opakuje. V celé záležitosti by se přitom mělo angažovat i samotné město. A činí tak?

V dalším obsahu se dočtete o sbírce na pergolu za Kulturním domem Střelnice nebo o tom, jak vrchlabští školáci a studenti sbírali odpad během Dne země.

Příjemné čtení na začátek léta vám přeje redakce Vrchlabinek.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Petr Ticháček, Martin Lavický, Lucie Venclová