Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Kraj a Nadační fond podpoří program sdílených kol, Vrchlabí obdrží 386 tisíc

14. 5. 2024

page.Name
Královéhradecký kraj přijal milionový dar Nadačního fondu Škoda Auto (NFŠA) na podporu služby sdílených kol. Obě instituce poskytnou na sdílenou cyklistiku v kraji peníze prostřednictvím nového dotačního programu pro obce, ze kterého letos podporu v celkové výši přes tři miliony korun získá osm žadatelů, uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. V dotačním programu je celkem pět milionů korun, z toho čtyři miliony poskytl kraj a zbytek NFŠA. Nevyčerpané peníze si v poměru 4:1 rozdělí kraj a nadační fond.

Cílem je rozšířit sdílená kola i do menších měst a obcí a nabídnout lidem alternativu k cestování MHD či osobním automobilem. "Možnost zažádat až o sedmdesátiprocentní dotaci má každá obec či město v kraji. Maximální výše podpory je 500.000 korun. Dotační program bude pokračovat," uvedl Lechmann.

Pro získání dotace jsou klíčové podmínky, aby použití kol bylo prvních 15 minut zdarma a služba fungovala alespoň šest měsíců v roce.

Dotace byla pro letošek schválena pro Hradec Králové, Dvůr Králové nad Labem, Trutnov a Jičín, každé z těchto měst obdrží po 500.000 korunách. Rychnov nad Kněžnou získá podporu 426.800 korun, Vrchlabí 386.200 korun, Hořice 210.000 korun a obec Lánov 58.000 korun.

Pilotní projekty z iniciativy NFŠA několik let fungují ve Vrchlabí a Rychnově nad Kněžnou, sdílená kola jsou k dispozici 24 hodin, sedm dní v týdnu. Díky novému programu je nyní možné získat podporu v celém Královéhradeckém kraji. Službu sdílených kol v kraji některá města již podporují. Podle hejtmanství se kraj stává jedničkou v počtu měst, která tuto službu nabízejí.

Nadační fond Škoda Auto byl založen v roce 2018 s cílem zatraktivnit mladoboleslavský region. V roce 2021 rozšířil své aktivity i do zbývajících lokalit, kde automobilka působí, tedy na Rychnovsko, do Vrchlabí a Jilemnice.

(ČTK)
Ilustrační foto: Antonín Kašpar