Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Královéhradecký kraj rozšíří vrchlabský domov pro seniory

13. 5. 2024

page.Name
Nový pavilon v areálu Domova pro seniory ve Vrchlabí vybuduje za 232,7 milionu korun včetně DPH společnost KAMI PROFIT. Cena je včetně demolice současných objektů či základního vybavení novostavby. Vyplývá to z databáze zakázek Královéhradeckého kraje. Podle mluvčího hejtmanství Dana Lechmanna by práce měly začít v květnu a hotovo by mělo být nejpozději do konce roku 2025. Investorem je kraj, do financování chce zapojit státní dotace. Dodavatel stavebních prací vzešel z výběrového řízení.

Nový bezbariérový objekt vznikne vedle domova pro seniory, půjde o zařízení se zvláštním režimem s kapacitou 34 lůžek zajišťující péči 24 hodin denně. Projekt počítá také s úpravami vnitrobloku a připojením nových inženýrských sítí.

"Vznikne specializované zařízení pro klienty zejména s psychiatrickým onemocněním od věkové kategorie 55+. Takové zařízení v kraji nemáme a poptávka po lůžkách tohoto charakteru je velká," řekl Lechmann.

Krajská příspěvková organizace Domov pro seniory Vrchlabí provozuje ve Vrchlabí domov pro seniory a domov se zvláštním režimem pro seniory s demencí. Projektem chce zvýšit standard poskytované péče.

Psychiatrické oddělení v prvním a druhém nadzemním podlaží bude rozděleno na tři části s celkovou kapacitou 20 lůžek. Oddělení určené pro klienty s demencí bude mít dvě části a bude ve třetím nadzemním podlaží, kapacita tohoto oddělení bude 14 lůžek. "Předpokládaná výše státního příspěvku je 80 milionů korun," řekl Lechmann.

Projekt nového domova pro seniory ve Vrchlabí zapadá do dlouhodobé koncepce kraje na zvýšení kapacity těchto sociálních služeb. Například na území obce s rozšířenou působností Vrchlabí je podle odborníků potřeba v nejbližších letech posílit kapacity pobytových služeb pro seniory nejméně o 77 lůžek, uvedlo hejtmanství. Proto se i v nedalekém Hostinném plánuje domov pro seniory s 56 lůžky. Bude stát 100 milionů korun. V tomto případě je investorem město Hostinné, kterému kraj finančně pomůže. Stavební práce by měly začít na přelomu letošního a příštího roku, senioři by se do nového domova měli nastěhovat ve druhé polovině roku 2026. Zařízení bude sloužit pro obyvatele Hostinného a okolních obcí.

(ČTK)
Foto: Jiří Štefek