Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Michal Mrázek: Vždy vycházíme vstříc Vrchlabákům jako prvním

2. 5. 2024

page.Name
Vrchlabská nemocnice na začátku dubna otevřela nově zrekonstruované rehabilitační oddělení a oddělení následné rehabilitační péče. Pro koho jsou tato oddělení určena, proč došlo k jejich rekonstrukci a jaké jsou a budou předpoklady pro umístění pacientů na oddělení následné rehabilitační péče, v rozhovoru pro Vrchlabinky vypočítává ředitel nemocnice MUDr. Michal Mrázek, MHA.

Na úvod si nejprve vymezme základní typologii. Nemocnice Vrchlabí otevřela dvě nová oddělení: rehabilitační oddělení a oddělení následné rehabilitační péče. V čem se tato oddělení liší a jaké služby nabízejí?
Ambulantní rehabilitace je oddělení, které tu je historicky několik desítek let. Je to klasické ambulantní oddělení bez lůžkové části, na které přijdou pacienti od externích lékařů nebo z nemocničního prostředí, odrehabilitují zde a jdou zase domů. Kdežto oddělení následné rehabilitační péče je lůžkové. Na těchto lůžkách jsou primárně ortopedičtí pacienti po náhradách kyčelních a kolenních kloubů, dále pak pacienti po úrazech, například po zlomeninách bérce, kotníků a hlavně krčků, to znamená starší pacienti. A konečně to jsou i interní a neurologičtí pacienti, kteří jsou většinou po cévních mozkových příhodách. Toto oddělení zde má historii zhruba tří let a my jsme ho zrekonstruovali z peněz, které jsme obdrželi z Integrovaného regionálního operačního programu, a kompletně jsme ho předělali k nadstandardním podmínkám.

Kolik lůžek je na oddělení následné rehabilitační péče?
Na tomto oddělení je deset nadstandardních lůžek.

Zmínil jste, že obě oddělení tu už nějakou dobu fungovala. Proč jste se je rozhodli takto přemístit a zároveň obléknout do nového kabátu?
Ambulantní části to dlužíme. Během mého pobytu zde ve vrchlabské nemocnici to bylo jediné oddělení, které zůstalo v původním stavu. Druhou věcí je, že nás tlačily stavební úpravy na stávajícím oddělení, které už je nevyhovující. Měli jsme problémy s kanalizací. Každopádně nám bylo jasné, že se celé oddělení musí předělat. A pak jsme pro něj našli nové využití. Rádi jsme tedy ambulantní oddělení přemístili do nových prostor a teď momentálně z ambulantní rehabilitace budeme dělat zcela nové oddělení následné intenzivní péče.

Ale toto oddělení už přece ve vrchlabské nemocnici je, nebo se mýlím?
Oddělení následné intenzivní péče tady už máme, ale my ho ze třetího patra přemístíme do přízemí a ještě ho malinko rozšíříme.

Potkáváme se týden po otevření obou oddělení v nových prostorách...
Ano, 2. dubna jsme je otevřeli s tím, že slavnostní otevření bude 2. května. V tuto chvíli ještě čekáme na nějaké lehké dovybavení na lůžkách, protože tam jde vše cestou veřejného výběrového řízení. Všechno to má nějakou návaznost. Lůžka nám definitivně přivezou koncem dubna, ale na stávajících starších lůžkách už vše normálně provozujeme. Je to oddělení s unikátním závěsným systémem pro pacienty. Nejblíž odsud ho má ještě Lomnice nad Popelkou, ale v Královéhradeckém kraji jsme asi jediní. Dává to oddělení patřičný punc, který značí, že jsme vybavením o nějaký level dál než ostatní. Zároveň bych chtěl říci, že tu máme zcela nové přístrojové vybavení ambulantní rehabilitace. Na oddělení následné rehabilitační péče jsou čtyři dvoulůžkové pokoje a dva jednolůžkové pokoje s tím, že jeden jednolůžkový pokoj je určen pro pacienty s monstrózní obezitou.

Co to znamená?
Jsme připraveni přijmout pacienta, který má i 200 kilogramů. To bylo součástí zadání IROPu. Abychom v tomto regionálním operačním programu uspěli a dotaci získali, musíme takovéto lůžko mít. Budeme mít speciální postel a u tohoto pokoje je dopředu dané, že musíme mít speciálně široké dveře. Takže jsme schopni uspokojit i takového pacienta, závěsný systém ho unese.

Náš rozhovor děláme na konci první dubnové dekády, tedy pár dní po otevření obou oddělení. Máte plno?
Ano, máme plno. A musím říci, že jsme museli po prvním videu od Petra Ticháčka (ve kterém představil právě nový závěsný systém, pozn. autora) okamžitě zavést objednávkový sešit jako pořadník pro objednané pacienty. Hlásí se nám i lidé zvenku. Už nechtějí ani do jiných rehabilitačních zařízení, ale přímo k nám. Takže poptávka je.

Vypadá to tedy, že na nedostatek práce si stěžovat nebudete…
Ne, ne. Oddělení bude stále plné, o to nemám strach.

Zastavme se u pacientů na oddělení následné rehabilitační péče. Jaký máte předpoklad o délce jejich pobytu na tomto oddělení?
Počet dnů garantovaných pojišťovnou většinou bývá 90. Ale my nechceme, aby tam někdo byl 90 dní, protože vizitka dobré nemocnice je, aby pacient po operaci šel co nejdříve a co nejrychleji domů. A stejně to vnímám i jako dobrou vizitku rehabilitace, že to tady pacient zbytečně nepřeleží. My jsme schopni pacientovi individuálně říci, že tady bude 10 dní nebo tři týdny. Není to tu striktně dané jako v lázních, kam pacienti jedou na čtyři až šest týdnů. Dám příklad. Pro mě je ideální varianta, že pacient po náhradě kyčelního nebo kolenního kloubu stráví na následné rehabilitační péči dva týdny. Pak už by měl dosáhnout takové samostatnosti při chůzi do schodů či vlastní obsluhy, že může jít domů a nemusí být v nemocničním zařízení.

Na oddělení následné rehabilitační péče budete mít širší portfolio pacientů co do jejich diagnóz. Bude tam nějaká jejich selekce kvůli časovému hledisku?
Pozor, ono to není tak jednoduché. Nám každého pacienta na toto lůžko musí schválit pojišťovna. To znamená, že pacient, který jde z ortopedie nebo z chirurgie, má nejprve sepsanou žádost, která jde na pojišťovnu, že na tato lůžka může být umístěný a že jeho onemocnění tomu odpovídá. A teprve až po schválení je pacient přeložen. Zkrátka vše má určitá pravidla.

Zmínil jste, že po prvním videu jste si museli zavést sešit na pořadí pacientů a že se sem hlásí lidé z jiných zařízení. Dostane se vůbec na Vrchlabany?
My upřednostníme vrchlabské pacienty. Vždycky se díváme na adresu pacienta. Takhle to držíme poslední dva tři roky. Vždy vycházíme vstříc Vrchlabanům jako prvním.

Jaké množství odrehabilitovaných pacientů za rok očekáváte?
Musíme to rozlišit. Pokud hovoříme o oddělení následné rehabilitační péče, tedy o lůžkách, tak tam si myslím, že obložnost bude v průběhu roku stoprocentní. O to vůbec nemám strach. A pak je tam ambulantní rehabilitace a tam nám některé přístroje umožňují pracovat tak, že obsloužíme o pětinu více lidí, než jsme zvládli dosud. Přístroje už mají takovou vychytávku, že fyzioterapeutka bude schopná věnovat se dvěma přístrojům najednou.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Milota Kubíčková, Marek Sekáč