Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Otevřená farní zahrada je otevřena pro každého

5. 5. 2024

page.Name
Také rádi chodíte na Otevřenou farní zahradu? Znáte tohle báječné místo na rohu ulic Chelčického a Českých bratří, tedy kousek za evangelickou farou nebo bývalou restaurací Partyzán? A tušíte, jak dlouho už k nám chodíte?

Právě před deseti lety, tedy v roce 2014, se společným úsilím farního sboru Českobratrské církve evangelické ve Vrchlabí, kterému prostor patří, a lidí z vrchlabské neziskovky Tamar z. s. podařilo (doslova vlastníma rukama) na původně zanedbaném a nevyužitém pozemku bývalého DDM Pelíšek vybudovat prostor pro setkávání, dětské hry a odpočinek v zahradě. V červenci 2014 se slavnostně otevřelo dětské hřiště s pirátskou lodí a přilákalo k nám nesčetné množství hravých návštěvníků všech věkových kategorií a zahrada se otevřela i dalším společným akcím.

Ale protože tato zahrada neměla být jen místem pro dětské hry, odpočinek pod stromem nebo pro pěstování rostlin, ale především místem pro vytváření a posilování vztahů mezi lidmi navzájem i mezi lidmi a jejich okolím, přidali se k nám v roce 2020 pracovníci z Diakonie Českobratrské církve evangelické – střediska Světlo ve Vrchlabí. Tehdejší ředitel střediska Tomáš Hawel společně s ostatními pracovníky Diakonie a s klienty na části zahrady vybudovali velmi inspirativní projekt – Terapeutickou zahradu. Společný pobyt a práce na zahradě totiž slouží jako aktivizační prostředek pro lidi se zdravotním či mentálním postižením. Pomáhá jim získat praktické nácviky dovedností a začlenit se do společnosti. Proto toto místo není oddělené žádným plotem ani bariérou od ostatních částí.

Záměrem bylo, aby se zde měli možnost setkávat všichni návštěvníci Otevřené farní zahrady, vzájemně se potkávat, pomáhat si a inspirovat se. Protože mnozí z vás vědí, jak je pobyt v přírodě ozdravný, probíhají na zahradě i terapie, při kterých je nutné dopřát klientům Střediska Světlo klidný a nerušený prostor, proto je vždy v úterý od 9:30 do 12:30 areál uzavřen, aby v něm mohli klienti a jejich terapeuti nerušeně pracovat. Věříme, že toto drobné omezení nijak nenaruší potřeby ostatních.

Baví nás propojovat lidi, dávat jim prostor pro setkávání a zároveň dát prostor přírodě ve městě. Zahrada není záměrně pěstěným parkem s upravenými cestičkami, ale kreativním prostorem a místem pro setkání s rostoucí a měnící se přírodou.

Zároveň je to místo, které, jakožto stvořené pro setkávání, vybízí ke společným akcím – schválně, kolik z nich jste navštívili? Dýňobraní nebo Odemykání zahrady, které pořádá Středisko Světlo? Brigády s opékáním buřtů? A neříkejte, že jste nebyli na tradiční největší kulturní akci pořádané na zahradě, tedy Festivalu Zahrada, který každoročně probíhá v červnu? Duchovním otcem a hlavním organizátorem je farář sboru Českobratrské církve evangelické ve Vrchlabí Michael Pfann, který díky skvělému hudebnímu vkusu, kontaktům a organizačním schopnostem dokáže do Vrchlabí přivést originální kapely, divadlo a vybrat dobré lokální jídlo, pití a kávu, která se v okolí nabízí. Takže neváhejte, většinou se z kapel, které na Zahradě hrají, dříve či později stanou velké hvězdy (byla u nás Katarzia i Ventolin) a stojí za to si poslechnout, co pro nás Michael a jeho organizační tým vyberou. Festival Zahrada má neopakovatelnou atmosféru a dokáže vám zprostředkovat nečekané zážitky.

Věděli jste též, že součástí festivalu jsou i nedělní bohoslužby pod širým nebem, kde se můžeme po festivalu společně všichni potkat? Protože všemu, co na zahradě děláme, se snažíme dát opravdovou péči a hledat všechny rozměry, které nám tohle místo může poskytnout. Zdá se to možná naivní, přehnaně ambiciózní nebo bláznivé, ale my věříme, že takhle se dá změnit k lepšímu možná ne celý svět, ale určitě místo, kde žijeme.

Z praktického hlediska to ale znamená, že se o tento prostor, který vybízí k mnohému, musí někdo postarat a opečovat ho, zahrnout ho nejen vzletnými myšlenkami, ale i obyčejnou manuální a zahradnickou prací.

Víte, kdo se stará o provoz a krásu Otevřené farní zahrady? Všichni, kdo máte vlastní zahradu, jistě chápete, že péče o tento prostor není jednoduchá. A že něco stojí – síly, čas a finance – vše v různém poměru. U nás na zahradě se o péči i náklady na ni dělí tři subjekty – farní sbor Českobratrské církve evangelické ve Vrchlabí, kterému pozemek patří, dále Tamar z. s. a Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí.

Děláme to rádi a těší nás, že se s vámi na zahradě můžeme setkávat a že zahrada slouží všem, kdo chtějí přijít a trávit tam čas. O to víc v nás ale vyvolává pocit marnosti a frustrace, když naše úsilí někdo (ne)záměrně ničí. Dovedete si představit, jak zklamaní jsou klienti Terapeutické zahrady, když jim někdo otrhá rajčata ze skleníku? Znáte slovo, které by vystihlo pocit, když zjistíte, že vám někdo sprejem „označil“ stěny altánu a prolézačky? Uhádnete, kolikrát už jsme z jezírka tahali místo ryb odpadky nebo dětská kola?

Upřímně – nevíme, neděláme si čárky, ale je to zbytečně moc. Prosíme vás, chovejte se u nás k sobě, ostatním i zahradě s úctou a ohleduplností. Snažíme se vám s důvěrou otevřít tento prostor a nechat vás si ho užít. Důvěřujeme vám a jsme rádi, když se vám u nás líbí. Zároveň se jedná o soukromý pozemek a je nutné dodržovat pravidla a bezpečnostní pokyny, které jsou uvedeny na ceduli u vstupní branky. Snažili jsme se pravidla nastavit tak, aby vás omezovala co nejméně, ale zároveň umožňovala soužití všech, kteří tam chtějí být. Asi je vám jasné, že je třeba uklízet odpadky, neničit vybavení a rostliny, také ale, prosím, nenechávejte na zahradě nic, co tam nepatří – použitá jízdní kola, rozbité plastové hračky a jiné „dárky“.

Pokud jste svědky vandalismu nebo poškozování majetku, nebuďte lhostejní – dejte nám vědět (u branky je uveden kontaktní telefon) nebo volejte Městskou policii, která prostor zná a dává na něj pozor.

Letos se povedlo dokončit uzavření altánu tak, aby zde mohlo být uzamykatelné zázemí pro klienty Diakonie a úložiště pomůcek pro péči o zahradu. Doufáme, že díky uzavření prostoru se sníží riziko poškozování prostoru a nepovolené násilné vnikání na zahradu. Při pořádání akcí bude samozřejmě prostor otevřen a bude možné ho použít jako zázemí na různé aktivity. Jen letos je v plánu na zahradě mnoho akcí pro veřejnost – jsou pravidelně zveřejňovány v tisku na webu i na sociálních sítích zmiňovaných tří subjektů – farního sboru ČCE Vrchlabí, Diakonie ČCE Vrchlabí – střediska Světlo a Tamar z. s. z Vrchlabí. Budeme pravidelně zveřejňovat vše, co se na zahradě děje, a uvítáme vaše postřehy a komentáře.

Chcete vědět víc? Pokud vás to zajímá, přijďte za námi na zahradu a zjistěte, co všechno se u nás děje. Co u nás můžete zažít a s čím nám případně můžete pomoci. Velmi si vážíme rozvíjející se spolupráce s některými firmami z Vrchlabí a také podpory jednotlivců, kteří nám zcela nezištně pomáhají. Tak například Gizela nám šije stínicí plachty na pískoviště, Petr nám pomáhá s drobnými opravami, Jiřina s účtováním grantů a Lukáš s péčí o zeleň. Chcete mezi nimi být i vy? Přidejte se k nám. Zajímají nás i vaše nápady, jak toto místo obohatit, nebo nápady, jak ještě lépe využít vše, co nám tohle místo nabízí.

Komunitní zahrady nejsou jen o pěstování rostlin, jsou o budování společenství a péči o společný prostor. Jsou to místa, kde se lidé spojují, učí se a společně rostou.

Pojďte růst s námi!

Za Diakonii ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí,
sbor ČCE Vrchlabí a Tamar z. s.
Barbara Tauchmanová Omrtová a Jana Michlová