Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

19°

Svátek má

240 tisíc od státu nyní nejen pro důchodce, ale i pro rodiny s dětmi

22. 1. 2024 Komerční sdělení

page.Name
Lidé mohou opět žádat o dotace na zateplení a renovace z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) Light. Dotace až 240 tisíc korun může pokrýt až 100 procent způsobilých výdajů na zateplení fasády, střechy, stropu a podlahy, výměnu oken i vchodových dveří a na solární fotovoltaický nebo termický ohřev vody. Úspěšní žadatelé získají finanční prostředky předem a na renovaci mají celý rok. Nově si o dotace budou moci zažádat vedle seniorů a příjemců invalidních důchodů i domácnosti pobírající přídavky na děti.

Úspěšný program loni zaznamenal zájem 56 tisíc žadatelů, kteří obdrželi celkovou částku téměř 6 miliard korun. Díky opatřením, jako je zateplení, výměna oken, vchodových dveří a solární ohřev vody, mohou domácnosti významně snížit své náklady na energie nejen letos, ale i v nadcházejících letech.

Z důvodu nutného navýšení finančního fondu a rozšíření počtu oprávněných žadatelů byl program dočasně pozastaven v prosinci. Po obdržení vkladu ve výši tří miliard korun byl ale teď spuštěn. Opatření poskytovaná programem zůstanou stejná, avšak některé podmínky byly upřesněny, aby především seniory chránily před instalací nekvalitních výrobků s minimálním úsporným efektem.

Chcete více informací?

Dozvědět se o tom, jak vše funguje a poradit se můžete na telefonu 736 131 783.

Inovativní program „Zelená úsporám Light“ poskytuje finanční dotace pro rychlé a snadno realizovatelné renovace, které zahrnují zateplení fasády, podlahy, střechy, stropu, výměnu oken a vchodových dveří a instalaci solárních systémů na ohřev vody. Žadatelé obdrží peníze formou zálohových plateb předem, které mohou pokrýt až 100 % nákladů na provedené úpravy. Parametry dotace jsou pečlivě nastaveny tak, aby zajistily dostupnost finančních prostředků i pro domácnosti, které by z finančních důvodů jinak nemohly využít standardní program „Nová zelená úsporám“.

Od 17. ledna mohou žádat o dotaci i rodiny pobírající přídavky na děti, a to na jednoduché renovace a solární ohřev vody. Žadatelé mohou získat až 150 tisíc korun na zateplení, včetně výměny oken a vchodových dveří, a 90 tisíc korun na instalaci solárního systému na ohřev vody s novou akumulační nádrží (bojlerem). Alternativně je k dispozici 60 tisíc korun na systém bez nové akumulační nádrže. Stát tak poskytne rodinám a seniorům až 240 tisíc korun bez potřeby vlastních prostředků. Úspory na energiích můžou činit 10 až 20 tisíc korun ročně bez potřeby vlastních investic, a to je už podstatná částka v rodinném rozpočtu.

Podpora bude nadále rozšířena na byty v bytových domech, které jsou ve vlastnictví Společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev. Tato podpora se bude týkat výměny oken v těchto bytech, které dosud nebyly zahrnuty v celkové rekonstrukci domu.

V dalším fázi budou žadatelé stále moci využívat rozsáhlou síť poradenských specialistů z Místní akční skupiny (MAS) a EKIS poradců. Jejich úkolem bude nadále poskytovat asistenci při výběru úsporných opatření, vyplňování a správě žádostí, ověřování provedení opatření a také podpora při komunikaci s realizačními firmami.