Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Lednové Vrchlabinky mapují nedávné úspěchy místních lidí a institucí

2. 1. 2024

page.Name
Je tu rok 2024 a Vrchlabinky vstupují do dalšího roku své existence. Lednové Vrchlabinky jsou v pořadí již 66. vydáním tohoto magazínu a na 32 stranách opět přinášejí pestrou porci zajímavého čtení. Jednotícím prvkem většiny materiálů uvnitř čísla jsou úspěchy zdejších lidí, firem či institucí, kterých dosáhli v závěru loňského roku. A o čem se ve Vrchlabinkách dočtete tentokrát?

Vrchlabská nemocnice má za sebou mimořádně úspěšný loňský rok, který byl v jeho závěru korunován ziskem prestižního ocenění „Českých 100 nejlepších“. O tom, co se povedlo, kam se nemocnice posunula a jaké má plány do dalšího období, jsme si povídali s jejím ředitelem Michalem Mrázkem.

Kablo Vrchlabí a Krkonošské gymnázium a Střední odborná škola ve Vrchlabí v polovině prosince zvítězily v soutěži „Firma škole – Škola firmě“ pořádané Královéhradeckým krajem a Krajskou hospodářskou komorou Královéhradeckého kraje. Jak oba subjekty navázaly spolupráci a co pro ně získané ocenění znamená, prozradili ředitelé Tomáš Vrbata a Martin Vlášek.

Velmi úspěšný loňský rok zažili i ve vrchlabské restauraci Farma steak and fish. Na konci listopadu majitel a šéfkuchař Lukáš Čížek obdržel prestižní bronzovou medaili Magdaleny Dobromily Rettigové. Jeho kolega a sous-chef Jakub Lukáč jen o pár dní předtím opanoval soutěž Český kapr. O své dojmy ze získaných cen, ale i své plány do budoucna se oba podělili v rozhovoru pro náš magazín.

Nyní jdeme na sport. Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Petr Svoboda, Martin Procházka, Ivan Hlinka a další. Na triumf českého národního hokejového týmu na zimních olympijských hrách v Naganu se nezapomíná a dodnes má mnoho lidí v paměti alespoň některé momenty z nervy drásajících bitev ve vyřazovací části turnaje. Martin Janoch však má mnohem víc než jen vzpomínky. Doma ve své sbírce totiž uchovává velké množství podepsaných hokejek a dalších rozličných artekfaktů, které se vážou nejen k tomuto turnaji století. A nám pověděl, jak se k tomu dostal, co všechno doma má, ale i co sběratelská vášeň obnáší.

A ještě se podívejme do nedaleké obce Fořt. Když se řekne Fořt, každý Vrchlabák by asi věděl, kam má jet. Co ale na Fořtu mnoho lidí neví a co z něj mnoho lidí nezná, je místní kostel. Kostel Nejsvětější Trojice je kulturní památka, kterou bych osobně na podobném místě nečekal. Mimo koncertů a veškerých akcí, které se tam konají, je samotný kostel zajímavý svým interiérem a nástěnnými malbami. Zvenku však kostel příliš vábný vzhled nemá… Vše je složité a zajímavé zároveň, proto jsme dali slovo Romanu Skřehotovi ze Spolku pro kostel Fořt a on poví více…

Vážení čtenáři, přejeme vám úspěšný vstup do nového roku a děkujeme za vaši pozornost.

Jiří Štefek
jiri@vchlabinky.cz
Foto: Marek Sekáč, Jiří Štefek, Petr Ticháček