Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Nové Vrchlabinky: Zlatá olympionička, ředitelka Diakonie či rolbařský veterán

29. 2. 2024

page.Name
Letošní zima se nepovedla a vypadá to, že už si sněhu asi moc neužijeme. Závan mrazu a lyžování si tak alespoň můžete dopřát alespoň při čtení rozhovoru s mladou úspěšnou biatlonistkou Ilonou Plecháčovou, která nedávno vybojovala zlatou medaili v biatlonu na Olympijských hrách mládeže. A právě tato zlatá sportovní hvězdička je i titulní tváří březnového vydání Vrchlabinek. Ale i další obsah čítající celkem 32 stran stojí za to. A čemu jsme se věnovali tentokrát?

Vrchlabská Diakonie má novou ředitelku. V čele Střediska Světlo a jeho aktivit nyní stojí Barbara Tauchmanová Omrtová. Kam bude Diakonie jako organizace dále směřovat, jestli dál půjde ve šlépějích předchozího ředitele, ale hlavně, jaké to je živit se pomocí druhým lidem? Vše najdete v rozhovoru uvnitř čísla.

Tohle je opravdová čtenářská lahůdka. Martin Jungmann, kterému jeho kolegové říkají „Jugy“, patří ve skiareálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně už k jakémusi inventáři. Zdejší svahy upravuje již 38 let a v rolbě proseděl mnoho tisíc dní. V rozhovoru pro Vrchlabinky popisuje, jak se k této práci dostal, poodhaluje tajemství dobře upravené sjezdovky a zároveň označuje největší nástrahy rolbařské práce.

Zabrousíme i do sféry vzdělávání. Jaké jsou největší problémy a výzvy školství v jednotlivých regionech České republiky a jaké jsou v nich možnosti zlepšení a doporučení pro vzdělávání a sociální situaci? Těmito a dalšími otázkami se podrobně zabývá studie výzkumné společnosti PAQ Research. Výsledky, které přináší, nejsou pro správní obvod ORP (obec s rozšířenou působností) Vrchlabí v řadě ohledů příliš lichotivé. Vybrané ukazatele v analýze pro Vrchlabinky rozebírá zastupitel a předseda Výboru pro vzdělávání a inovace Lukáš Teplý.

Březen je měsíc knih. Nedaleko od Vrchlabí žije spisovatelka Danka Šárková, vlastním jménem Šárka Denková, jenž je plodnou autorkou, která své knihy píše takřka pro všechny skupiny čtenářů. V rozhovoru pro představuje své nejnovější počiny, vzpomíná na cesty do Mongolska a Thajska a zamýšlí se nad tím, jak se v čase proměňuje vztah Čechů k literatuře.

Příjemné a inspirativní čtení vám přeje redakce Vrchlabinek.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Barbora Reichová/CZECH TEAM, Jiří Štefek, Beáta Omrtová