Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

18°

Zítra

21°

Svátek má

Podnikatel Petr Dědek dnes slaví významné životní jubileum

28. 2. 2024

page.Name
Úspěšný byznysmen a mecenáš. Vlivný muž českého hokeje a golfu. Ale i člověk, jehož některé rázné výroky či aktivity vzbudily velkou pozornost a sklízely kritiku. Tak lze charakterizovat vrchlabského podnikatele Petra Dědka, který dnes slaví své 50. narozeniny. Petr Dědek má své aktivity rozprostřeny do mnoha odvětví. Je majitelem skupiny firem pod hlavičkou DD Group. Páteří této skupiny jsou společnosti D+D Real a D&D Elektromont. Aktivní je i ve sportu. Je majoritním vlastníkem extraligového hokejového týmu HC Dynamo Pardubice a jím založená firma Relmost je jednou z největších evropských golfových promotérských firem a Petr Dědek pořádá od roku 2014 každoročně turnaj Czech Masters v rámci PGA European Tour. Podle magazínu Forbes je Petr Dědek 41. nejbohatším Čechem s majetkem 12,2 miliardy korun.

Petr Dědek se ve Vrchlabí narodil 28. února 1974. Krátce po maturitě začínal podnikat s elektromontážními pracemi. Spolupracoval přitom s otcem, který za socialismu pracoval v podniku Stavomontáže Hradec Králové, odkud se pak rekrutovala řada spolupracovníků a zaměstnanců pro jejich podniky. Z původního sdružení fyzických osob se v roce 1996 zrodila společnost s ručením omezeným, základ současné skupiny.

Otec a syn Dědkovi se zpočátku věnovali rekonstrukcím penzionů či hotelů v Krkonoších, velkou roli pro rozmach podnikání skupiny D+D hrály zakázky pro automobilku Škoda Auto. Od montáží elektroinstalací v průmyslových budovách se během let dostali k developerské činnosti. Petr Dědek postavil například logistické areály v Pardubicích, Kosmonosech nebo Brodcích, jeho klíčovým zákazníkem zůstává mladoboleslavská Škoda Auto. Další firmy ze skupiny se pak věnují výrobě nebo montáži různých elektrických zařízení.

Dlouhodobě též působí v prostředí hokeje. Podporoval, a v minulosti také vlastnil klub HC Vrchlabí. V červnu 2020 se stal majoritním vlastníkem extraligového Dynama Pardubice, jemuž už v lednu téhož roku finanční injekcí zásadně pomohl k extraligové záchraně. V loňském roce pardubický tým vyhrál základní část hokejové extraligy, v play-off však na titul nedosáhl. Aktuálně je již jisté, že základní část ligy Pardubice vyhrají i v letošním roce. Na začátku roku 2021 Petr Dědek získal prestižní ocenění Český Goodwill 2020, a to právě za záchranu pardubického hokejového klubu, kterému hrozil první sestup z nejvyšší soutěže v jeho historii.

Jeho působení v hokejové branži celkově budí mediální pozornost. Byl jedním z nejvýraznějších kritiků bývalého prezidenta hokejového svazu Tomáše Krále a upozorňoval na špatné nakládání se svazovými prostředky. Po Králově rezignaci veřejně podpořil jeho nástupce Aloise Hadamczika.

V roce 2011 Petr Dědek přesedlal i na golf, jeho společnost Relmost pořádá prestižní turnaj Czech Masters, jeho syn Petr Dědek mladší patří k výrazným českým hráčům na světovém okruhu. V září 2018 pak Dědek převzal také televizní Golf Channel pro střední Evropu.

V minulosti se Petr Dědek angažoval i v komunální politice, kultuře či realitách. Mezi roky 2006 a 2010 byl jako člen ODS zastupitelem a radním ve Vrchlabí. Zrekonstruoval městský dům pro divadelní spolek nebo se angažoval v dění okolo hotelu Kapitál či dostavby proluky nové Komerční banky. Přestože většinu svého podnikání má mimo Vrchlabsko, na svoje rodné město nedá dopustit. „Vrchlabí mám rád, život v podhůří Krkonoš blízko přírody bych za jiné místo nevyměnil,“ uvedl před čtyřmi lety v rozhovoru pro Vrchlabinky.

Jiří Štefek s ČTK, Forbes a dalších zdrojů
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří V. Novotný