Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Únorové Vrchlabinky zvou na horskou túru nebo bilancují rok Aquacentra

1. 2. 2024

page.Name
Horský průvodce, barista, ale i bývalý DJ či lektor běhu Marek Malík je titulní tváří únorového vydání magazínu Vrchlabinky. Jeho životní příběh a profesní dráha by zřejmě vydaly na více životů. Bylo zajímavé ho poslouchat a výsledkem je velký rozhovor v již 67. vydání tohoto časopisu. Ale i další materiály stojí za přečtení. Na jaké příběhy a poutavé čtení můžete těšit tentokrát?

Ve středu 27. prosince loňského roku vrchlabské Aquacentrum „oslavilo“ první rok od svého otevření. Je tedy čas bilancovat, hodnotit, ale i podívat se směrem dopředu. Ředitel Jiří Dušek proto prezentuje výsledky návštěvnosti i hospodaření, vypočítává, jak to bude se zaměstnaneckými programy, ale uvádí na pravou míru i některé kritické příspěvky z řad veřejnosti, které byly publikované nejen na sociálních sítích.

Jako žákyně a dorostenka sbírala Ilona Erlebachová vavříny jako sjezdařka na zasněžených kopcích. Před dvaceti lety však přesedlala na jinou disciplínu, na mushing, u které se jejími parťáky stali psi. V rozhovoru popisuje, jak se k tomuto sportu dostala, co všechno obnáší, ale též vzpomíná, že ji ani nelákalo chodit na diskotéky.

Projíždět se horskými loukami na skútru je evidentně v módě. Rok co rok vychází články, jak nějaký z adrenalinových jezdců vyfasoval ve správním řízení pokutu ve vyšších desítkách tisíc za to, že svým počínáním ohrožoval zdraví krkonošské přírody. „Problém přetrvává,“ říká mluvčí parku Radek Drahný. Tomu, proč je třeba jízda na skialpech mimo povolené trasy špatná a v národním parku se nesluší, rozebírá ve svém článku Antonín Kašpar.

A věnujeme se i filmu, tedy přesněji řečeno dokumentárnímu filmu. Na posledním ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava měl premiéru i dokument Pochcánek. S jeho režisérem Janem Huškem, který pochází z Jilemnice, si Gabriela Jakoubková povídala nejen o tomto dokumentu, ale i o tom, co pro něj bylo předlohou, jak dokumentaristika vůbec funguje a jaká má pravidla.

Přestože si paní Zima zjevně dala pauzu a venku panuje nezimní počasí, přejeme vám krásné a inspirativní čtení.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv Marka Malíka, Jiří Štefek, Kamila Antošová, archiv Ilony Erlebachové