Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Výhrůžka univerzitám. Anonymní e-mail obdrželi i v Hradci Králové

11. 3. 2024

page.Name
Policie se zabývá anonymním e-mailem, ve kterém pisatel vyhrožoval několika vysokým školám v Česku střelbou. Pátrá po pachateli a přijala bezpečnostní opatření, uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Výhrůžné oznámení dostaly Univerzita Karlova (UK), ústecká Univerzita J. E. Purkyně, Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Palackého v Olomouci a Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně.

"Po oznámení o potenciální hrozbě směřující k několika univerzitám, ve které anonym vyhrožuje střelbou, jsme ihned začali činit kroky k zajištění bezpečnosti všech možných dotčených objektů," uvedla v reakci na to policie na síti X. Posléze doplnila, že výhrůžka nesměřuje k dnešnímu dni.

Mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek sdělil, že e-mail pro šest škol obsahoval žádost o výkupné. Podle mluvčí ZČÚ odesilatel požadoval bitcoiny. Podle Hájka e-mail došel na rektorát UK dnes v 09:00. "Vedení UK informovalo Policii ČR, která oznámila, že bezprostřední nebezpečí nehrozí," sdělil ráno Hájek.

"Dostali jsme také v 09:00 anonymní e-mail. Než jsme o tom stihli informovat policii, informovala policie nás," řekla mluvčí Univerzity J. E. Purkyně Jana Kasaničová. Vedení ZČU podle mluvčí Andrey Čandové po obdržení e-mailu a po konzultaci s policií upozornilo ostrahu svých budov na možné nebezpečí a požádalo ji o zvýšenou bdělost při kontrole vstupu lidí do univerzitních objektů. Doplnila, že vlastní opatření přijímá také policie.

Evakuace v Hradci Králové
"Policie nás informovala o charakteru preventivních opatření, která přijala. Obratem jsme o situaci informovali studující a zaměstnance. V tuto chvíli o žádném konkrétním bezpečnostním riziku nemám informaci," řekl před polednem mluvčí Univerzity Hradec Králové Jakub Novák. Desítky policistů více než tři hodiny prohledávaly kampus univerzity Na Soutoku, který byl evakuován. "Policie pracovala s informací, že pisatelem výhružného e-mailu, měl být student UHK. Šetřením a prověřováním na místě byla tato informace jednoznačně vyvrácena," řekl Novák. Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka byla UHK jedinou z vysokých škol, kde dnes policie bezpečnostní prohlídku budov provedla.

Mluvčí olomoucké univerzity Egon Havrant sdělil, že škola nebude preventivní opatření, na kterých se dohodla s policií, "z pochopitelných důvodů" zveřejňovat. Současně podle něj požádala všechny fakulty a součásti univerzity a její zaměstnance i studenty o větší obezřetnost a všímavost. Výhrůžnou zprávu ihned po obdržení předala policii také Filozofická fakulta Masarykovy univerzity. "Nevyhodnotila, že jde o bezprostřední ohrožení a bezprostřední riziko," řekl mluvčí školy Radim Sajbot. Na fakultě se podle něj normálně učí.

Policisté na síti X dopoledne uvedli, že komunikují se všemi dotčenými univerzitami a bezpečnostní opatření nastaví i na základě vyhodnocení všech rizik.

Které univerzity dopis obdržely, Kropáčová neuvedla. Pouze řekla, že e-mail přišel do Prahy a je výhrůžný i pro několik dalších měst. Jednotlivá bezpečnostní opatření podle ní mají v daných místech na starosti tamní krajská policejní ředitelství.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce